Şarkıları ve şiirleri ile dünya çapında hayran kitlesine sahip olan 82 yaşındaki Leonard Cohen ABD’de hayatını kaybetti.

Leonard Cohen’in vefatını sanatçısı olduğu Sony Müzik facebook Kanada sayfasından “Efsanеvi şаir, söz yаzarı ve sаnatçımız Lеonard Cohеn’in vеfat ettiğini derin üzüntüyle bildiriyoruz. Müziğin еn sаygın vе üretken birеyini kаybettik.” açıklamasıyla dünyaya duyurdu ve Cohen için Los Angeles’ta anma töreni yapılacağı belirtildi.
Cohen 1934 yılında Kanada’da dünyaya geldi. Polonya kökenli orta sınıf bir ailenin çocuğu olan Leonard Cohen ilk olarak 1956 yılında 22 yaşında şiir kitabı yayımladı.
İlerleyen yıllarda şiir ve roman türlerinde eserler veren Cohen Yunanistan’a (Hydra adasına) taşındı ve tek başına bir hayat sürmeye başladı. Burada “Hitler’in Çiçekleri” (1964), “Gözde Oyun” (1963), “Görkemli Kaybedenler” (1963) eserlerini yayımladı. Müzik alanında araştırmalara ve eserler vermeye başlaması ise 1970 yılından itibarendir.
1980 sonrasında ise Leonard Cohen yalnızlığı, cinselliği, aşkı ve dini konu alan şarkıları bas bariton tonda söylemeye başladı.
Sanatçı başarıları ile “Companion of the Order of Canada”, “Canadian Music Hall of Fame” ve “Canadian Songwriters Hall of Fame” ödüllerine Kanada tarafından layık görülmüştür.
Dünya sorunları ile de ilgilenen Leonard Cohen 1967 yılında Vietnam Savaşının sonlandırılması için konserler tertiplemiştir. İsreil’de 2009 yılında gerçekleştirdiği konser Filistinlilerin tepkisini çekince Ramallah’ta da konser vermek istemiş fakat gerçekleştirememiştir.
Cohen 60 yıla varan müzik kariyerine 82 yaşında yaptığı albümle noktayı da koymuş oldu. Şair, bestesi ve şarkıcı Leonard Cohen’in en bilinen eserleri “Beautiful Losers”la (Görkemli Kaybedenler), Suzanne, “Bird on a Wire”, “I’m Your Man” ve “Death of A Ladies Man”‘dir.