Doğum borçlanmasında son durum… [343]

SSK ÖNCESİ DOĞUM BORÇLANMASI DOĞUM BORÇLANMASI HAKKI Torba yasa ile SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı genişletildi. Artık Bağ-Kur'lu ve memur kadınlar da doğum borçlanması yapabilecek. Doğum borçlanması yapılabilecek çocuk sayısı da 2'den 3'e çıkarılıyor. Böylece çalışan anneler emeklilik için 6 yıl kazanabilecek.

2016-02-09 1:45 - Biri sana kötülük ederse unut, ama sen birine kötülük edersen hiç unutma. Halil Cibran

Kadınların evlenerek çocuk sahibi olması durumunda çalıştıkları yerde aldıkları ücretsiz doğum izni sebebi ile sigorta primleri bu süre zarfında yatmamaktadır. Bu yüzden sigortada eksik prim günü görünmektedir. Peki kadınların emekliliğini etkileyen doğum borçlanmasında son durum nedir?

Doğum Borçlanması Ne Demektir?
Doğum borçlanması esasen bir hizmet borçlanması çeşididir. Yasalar uyarınca ücretsiz verilen doğum ya da annelik izni süreleri ile 4/A (eski ismiyle SSK) statüsü kapsamındaki sigortalı çalışan kadının iki kez olmak üzere doğum tarihinden sonra iki senelik süreyi aşmamak şartı ile hizmet sözleşmesine istinaden işyerinde çalışmayabilir. Fakat öncelikle bunu yapabilmesi için çocuğunun yaşaması gerekmektedir. Doğum borçlanması şartları nelerdir? Doğum izni alabilmek için bebek sahibi olan kadının doğum iznini talep etmesi zorunludur. Kanunu 82. maddesine göre tespit edilen prime esas günlük kazancın alt ve üst sınırları arasında olmak kaydı ile, kadının kendine göre belirlenecek günlük kazancın %32’si üzerinden hesaplanacak primlerini borcun bildirilmesi tarihinden itibaren bir ay içinde ödemeleri koşuluyla borçlandırılmaktadır. Borçlandırılma süreleri boyunca ise doğum izni alan kadınlar sigortalı sayılmaktadırlar. Doğum izni yazılı olarak talep edilmelidir. Doğum borçlanması kaç gün diye merak edenler için maksimum süre iki yıldır.

Doğum Borçlanmasının Yararları Nelerdir?
Doğum borçlanması, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. Doğum yapması ve bebeğine bakması amacı ile çalışan kadınların sosyal güvenceden bu süre zarfında mahrum kalmamaları için doğum borçlanması hakkı tanınmaktadır. Doğum borçlanması bir çocuk için 2 yıl, iki çocuk için 4 yıl olarak tasarlandı. Bu hak ile birlikte annelerin bebekleri ile daha çok vakit geçirmeleri ve onları büyütmelerine imkan tanındı. Doğum borçlanması kanununa göre doğum borçlanması yapan kadının prim gün sayısına ilave yapılarak daha erken emekli olması sağlanıyor.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?
Doğum borçlanması hesaplama 2015 yılı itibari ile prime dayalı olarak günlük kazancın alt ve üst sınırları arasında olmak kaydı ile, kendileri tarafından belirlenen günlük kazancın % 32’si üzerinden hesaplanır.

SSK ÖNCESİ DOĞUM BORÇLANMASI DOĞUM BORÇLANMASI HAKKI
Torba yasa ile SSK’lılara tanınan doğum borçlanması hakkı genişletildi. Artık Bağ-Kur’lu ve memur kadınlar da doğum borçlanması yapabilecek. Doğum borçlanması yapılabilecek çocuk sayısı da 2’den 3’e çıkarılıyor. Böylece çalışan anneler emeklilik için 6 yıl kazanabilecek.
Çalışan Kadına Erken Emeklilik Müjdesi!
Torba Yasa çalışan kadınlar için de “erken emeklilik” için önemli düzenlemeler içeriyor. Çocuk sahibi olan çalışan kadınlardan, emeklilik için gereken yaş ve sigortalılık süresi koşullarını sağlamış olup, prim günü eksiği olanlar, doğum borçlanması yoluyla 6 yıl erken emekli olabilecekler.
Anneye emeklilik
Kadınların doğum borçlanması yapabileceği çocuk sayısı 2’den 3’e çıktı. Ayrıca memur ve esnaf kadınlar da borçlanacak. 3 çocuk, 2160 gün kazandıracak

Tasarı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki sigortalıların borçlanabilecekleri sürelere ilişkin düzenlemede de değişiklik yapıyor. Buna göre, köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile kamu idarelerinde çalışanlara doğum borçlanma hakkı getirilecek. Ayrıca borçlanılabilecek çocuk sayısı 2’den 3’e çıkarılacak. Daha önce sadece SSK’lı kadınlar borçlanabiliyordu. Borçlanma sayısı da 2 çocukla sınırlı tutulmuştu. Yasanın bu hali kadınlar arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırırken, sigortadan önceki doğumların kapsama alınmaması tepki çekiyor. Kadınlar, erkeklerin askerlik borçlanması gibi borçlanma hakkı istiyor.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. merve diyor ki:

  Anneler dikkat
  sigorta öncesi doğumlara borçlanma bekleyen anneler sigorta girişini ilk doğuma çekip emeklilik yaşını düşürmek isteyen anneler eksik primlerini sigorta öncesi yaptığı doğumla borçlanmak isteyen tüm anneleri hakkımızı aramak ićin fecebook da bulunan sigorta öncesi doğumlara borçlanma adlı sayfamıza bekliyoruz amacımız sayfa beğenisini arttırmak değil sadece hakkımıza kavuşmak herkesin ailesinde prim eksiği olan anne primi dolup yaşı bekleyen anne elbet vardır bizim tek amacımız Annelerin emekliliği önündeki engelleri teker teker kaldırmak lütfen desteklerinizi esirgemeyin bir nevi sosyal sorumluluk projesi sizler tek beğeni ile birşey kaybetmezsiniz anneler çok şey kazanır! Unutmayalım ki cennet annelerin ayakları altındadır! teşekkürler saygılar Sigorta öncesi doğumlara borçlanma”Topluluk

  https://m.facebook.com/Sigorta-%C3%B6ncesi-do%C4%9Fumlara-bor%C3%A7lanma-375644029227057/

  (0)
 2. merve diyor ki:

  Evet biraz gayret özveri sizlerin sayesinde iyi yoldayız adım adım hedefe gidiyoruz Elimizden geldigince mail atalım sesimizi duyurmalıyız bu yazılanları okuyup geçmeyiniz elinizden geldiğince yazılanlara eşlik ediniz hak verilmez alınır hakkınızı isteyin Bu yasa er yada geç çıkacaktır muhalefetin verdiği kanun teklifleri soru önergeleri tüm sosyal güvenlik uzmanlarının annelerin haklılığını belirtmeleri kamu denetçiliği kurumunun anneler lehine verdiği çalışma sosyal güvenlik Kurumuna illetiği tavsiye niteliğindeki karar bu yasanın çıkacağının temel göstergesidir bu yasanın herhangi bir kanun teklifinin içersine eklenip bir gecede çıkabileceğini unutmadan haklı davamızda aralıksız mail atmaya devam ediyoruz
  **************************************

  AK PARTİ BAŞBAKAN VE MİLLETVEKİLLERİ BAKANLAR

  ahmet.davutoglu@tbmm.gov.tr

  selcuk.ozdag@tbmm.gov.tr

  sema.ramazanoglu@tbmm.gov.tr

  sosyalmedya@aile.gov.tr

  suleyman.soylu@tbmm.gov.tr

  suleymansoylu.ofis@gmail.com

  naci.agbal@tbmm.gov.tr

  ravza.kavakci@tbmm.gov.tr

  aysesula.koseoglu@tbmm.gov.tr

  sema.kirci@tbmm.gov.tr

  semakirciofis@gmail.com

  aysenur.bahcekapili@tbmm.gov.tr

  ilknur.inceoz@tbmm.gov.tr

  tulay.selamoglu@tbmm.gov.tr

  gokce.ozdoganenc@tbmm.gov.tr

  canan.candemircelik@tbmm.gov.tr

  mihrimahbelma.satir@tbmm.gov.tr

  tulay.kaynarca@tbmm.gov.tr

  oznur.calik@tbmm.gov.tr

  fatma.benli@tbmm.gov.tr

  nukhet.hotar@tbmm.gov.tr

  mustafa.sentop@tbmm.gov.tr

  emrullah.isler@tbmm.gov.tr

  numan.kurtulmus@tbmm.gov.tr

  mahir.unal@tbmm.gov.tr

  lutfi.elvan@tbmm.gov.tr

  (7)
 3. merve diyor ki:

  LÜTFEN HERKES DUYARLI OLSUN ARAYALIM HAKKIMIZ İÇİN Anneler Mhp vekillerimiz mecliste bizleri dile getirdi chp li vekillerimiz arayarak mecliste sigorta öncesi doğumlara borçlanma hususunu mecliste dile getirmelerini isteyelim akif hamza çebi vekilimiz kanun teklifi ve soru önergesi verdi ancak
  Mecliste dile getirmelerini talep edelim anneler hadi

  CHP MİLLETVEKİLLERİ

  AKİF HAMZA ÇEBİ

  0312 420 61 82

  0312 420 61 83

  *****************************

  CANDAN YÜCEER

  0312 420 57 78

  0312 420 57 79

  *********************************

  DİDEM ENGİN

  0312 420 61 42

  0312 420 61 43

  ***********************************

  GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ

  0312 420 56 04

  0312 420 56 05

  ***********************************

  AYŞE GÜLSÜN BİLGEHAN

  0312 420 56 32

  0312 420 56 33

  (7)
 4. merve diyor ki:

  LÜTFEN HERKES DUYARLI OLSUN VE SİGORTA ÖNCESİ DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİ AŞAĞIDAKİ
  E POSTA ADRESLERİNE MAİL OLARAK ATSIN BİR OLMALIYIZ BÜTÜN OLMALI SESİMİZİ DUYURAMALIYIZ

  PLAN BÜTÇE KOMİSYONU E POSTA ADRESİ

  butkom@tbmm.gov.tr

  **************************************
  Ak Parti Trabzon Milletvekilleri

  adnan.gunnar@tbmm.gov.tr

  *********************************

  aysesula.koseoglu@tbmm.gov.tr

  **************************************

  (2)
 5. merve diyor ki:

  ÖNEMLİDİR LÜTFEN ARAYINIZ ÇALIŞMA BAKANI TRABZON MİLLETVEKİLİ VE TRABZON VEKİLLERİ İLE ÇOK SIK BİR ARAYA GELİYOR SESİMİZİ DUYURAMALIYIZ BUGÜN TRABZON MİLLETVEKİLLERİNİ ARAYACAĞIZ HERŞEY EMEKLİLİĞİNİZ İÇİN YA SESİMİZİ DUYURACAĞIZ YADA EMEKLİLİK HAYELLERİMİZİ BAŞKA BAHARA BIRAKACAĞIZ BEN.ARAMAK DIŞINDA FAKS ÇEKİCEM ÜSTÜNE SİZLERİN ARAMASI ETKİLİ OLUR HADİ ANNELER TELEFON BAŞINA MECLİSİN GÜNDEMİ ANNELER LÜTFEN EMEKLİLİĞİNİZ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN HERKES SAAT SABAH 09:00 AKŞAM 17:00 ARASI BU NUMARALARI ARAYIP HAKKI OLAN SİGORTA ÖNCESİ DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİ İLETSİN BU SAYFAYA NASIL YAZIYORSANIZ ONLARADA O ŞEKİL ANLATIN ONLAR SİZLERİ DUYMAK İÇİN ORDALAR O NUMARALAR SÎZLERİN SORUNLARINI DİNLEMEK İÇİN VAR LÜTFEN DUYARLI OLALIM HAKLI OLAN DAVAMIZDA HER YOLU DENİYORUZ VE DENEMEYE DEVAM EDİCEZ, LÜTFEN AŞAĞIDA BELİRTTECEĞİM TELEFON NUMARALARINI HERKES ARASIN! SİGORTA ÖNCESİ DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİ İLETSİN, ÜÇ AK PARTİ VEKİLİMİZİN MAKAM ODASI TELEFONLARI, SİZ MİLLETSİNİZ ONLAR MİLLETİN VEKİLİ HAKKINIZI ARAYIN! TELEFONU AÇAN MUHTEMELEN BİR VEKİL DANIŞMANI YADA GÖREVLİ MEMUR SEKRETER OLACAKTIR, BİR İHTİMAL VEKİLDE OLABİLİR, MESAİ SAATLERİ İÇİNDE ARAYABİLİRSİNİZ ŞUAN DA ARAYABİLİRSİNİZ SIGORTA ÖNCESI DOĞUMLARA BORÇLANMA BEKLEDİĞİNİZİ SAYIN VEKİLLİMİZE İLETİLMESİNİ KANUN TEKLİFİ BEKLEDİĞİNİZİ SORUNLARINIZI BELİRTTİN CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR HAK VERİLMEZ ALINIR SİZLER TALEP EDECEKSİNİZ ONLAR YERİNE GETİRECEK İŞTE TELEFON NUMARALARI ÜÇ VEKİLLİMİZİDE AYRI AYRI LÜTFEN ARAYINIZ VERİLEN İKİ NUMARADAN HERHANGİ BİRİNE ULAŞMANIZ YETERLİ SIGORTA ÖNCESI DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİZİ BELİRTİN TALEBİMİZ BU YÖNDE OLSUN Kİ HEPİMİZ AYNI DİLİ KONUŞMUŞ OLALIM BU ÖNEMLİ LÜTFEN DİKKAT EDELİM TEŞEKKÜRLER

  AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLERİ

  ADNAN GÜNNAR
  0312 420 61 30
  0312 420 61 31

  *******************************
  AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ
  MUHAMMET BALTA

  0312 420 61 90
  0312 420 61 91

  ************************************

  AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ
  SALİH CORA

  0312 420 56 34
  0312 420 56 35

  **************************************

  (0)
 6. Abdullah Ören diyor ki:

  Amk hep aynı haber

  (0)
 7. aysun koyuncu diyor ki:

  sn.merve hanım o kadar çok çabalıyorsunuzki Allah sizden razı olsun.Ancak bu millet nereden tokat yerse oraya yanaşıyor,bu insanlara seçimden önce söyledik bir ders verelim diye ama kimse aldırış etmedi.Şimdi ağlamanın sızlamanın kimseye bir faydası yok.Onlar bize 4 yılda bir yalvaracak,biz onlara 4 sene yalvaracağız.bu dünyanın düzeni böyle kimse ağlayıp sızlanmasın hiç bir vekil bize kulak vermeyecek,taki 2020 ye kadar

  (15)
 8. merve diyor ki:

  EVET ANNELER SAAT 09:00 İTİBARİYLE ARAYACAĞIMIZ VEKİL NUMARALARI LÜTFEN ARAYINIZ ANNELER İLE İLGİLİ ÇIKACAK DÜZENLEMELERE TEK MAADE İLE DAHİL OLABiLİRİZ BUNUN İÇIN SESİMİZİ DUYURAMALIYIZ ANNELER LÜTFEN AYNI DUYARLILIĞA DEVAM EVET LÜTFEN EMEKLİLİĞİNİZ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN HERKES SABAH SAAT 09:00 AKŞAM 17:00 ARASI BU NUMARALARI ARAYIP HAKKI OLAN SİGORTA ÖNCESİ DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİ İLETSİN BU SAYFAYA NASIL YAZIYORSANIZ ONLARADA O ŞEKİL ANLATIN ONLAR SİZLERİ DUYMAK İÇİN ORDALAR O NUMARALAR SÎZLERİN SORUNLARINI DİNLEMEK İÇİN VAR LÜTFEN DUYARLI OLALIM HAKLI OLAN DAVAMIZDA HER YOLU DENİYORUZ VE DENEMEYE DEVAM EDİCEZ, LÜTFEN AŞAĞIDA BELİRTTECEĞİM TELEFON NUMARALARINI HERKES ARASIN! SİGORTA ÖNCESİ DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİ İLETSİN, ÜÇ AK PARTİ VEKİLİMİZİN MAKAM ODASI TELEFONLARI, SİZ MİLLETSİNİZ ONLAR MİLLETİN VEKİLİ HAKKINIZI ARAYIN! TELEFONU AÇAN MUHTEMELEN BİR VEKİL DANIŞMANI YADA GÖREVLİ MEMUR SEKRETER OLACAKTIR, BİR İHTİMAL VEKİLDE OLABİLİR, MESAİ SAATLERİ İÇİNDE ARAYABİLİRSİNİZ SIGORTA ÖNCESI DOĞUMLARA BORÇLANMA BEKLEDİĞİNİZİ SAYIN VEKİLLİMİZE İLETİLMESİNİ KANUN TEKLİFİ BEKLEDİĞİNİZİ SORUNLARINIZI BELİRTTİN CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR HAK VERİLMEZ ALINIR SİZLER TALEP EDECEKSİNİZ ONLAR YERİNE GETİRECEK İŞTE TELEFON NUMARALARI ÜÇ VEKİLLİMİZİDE AYRI AYRI LÜTFEN ARAYINIZ VERİLEN İKİ NUMARADAN HERHANGİ BİRİNE ULAŞMANIZ YETERLİ SIGORTA ÖNCESI DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİZİ BELİRTİN TALEBİMİZ BU YÖNDE OLSUN Kİ HEPİMİZ AYNI DİLİ KONUŞMUŞ OLALIM BU ÖNEMLİ LÜTFEN DİKKAT EDELİM TEŞEKKÜRLER

  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ
  BURSA MİLLETVEKİLİ

  AYŞE YAVUZ GÖZGEC

  0312 420 60 86

  0312 420 60 87

  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ
  KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ

  NURSEL REYHANLIOĞLU

  0312 420 58 22

  0312 420 58 23

  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ
  GAZİANTEP MİLLETVEKİLLİ

  CANAN CANDEMİR ÇELİK

  0312 420 51 86

  0312 420 51 87

  (4)
 9. merve diyor ki:

  YARIN SABAH ARAYACAĞIMIZ VEKİL NUMARALARI ANNELER LÜTFEN AYNI DUYARLILIĞA DEVAM EVET LÜTFEN EMEKLİLİĞİNİZ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN HERKES SABAH SAAT 09:00 AKŞAM 17:00 ARASI BU NUMARALARI ARAYIP HAKKI OLAN SİGORTA ÖNCESİ DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİ İLETSİN BU SAYFAYA NASIL YAZIYORSANIZ ONLARADA O ŞEKİL ANLATIN ONLAR SİZLERİ DUYMAK İÇİN ORDALAR O NUMARALAR SÎZLERİN SORUNLARINI DİNLEMEK İÇİN VAR LÜTFEN DUYARLI OLALIM HAKLI OLAN DAVAMIZDA HER YOLU DENİYORUZ VE DENEMEYE DEVAM EDİCEZ, LÜTFEN AŞAĞIDA BELİRTTECEĞİM TELEFON NUMARALARINI HERKES ARASIN! SİGORTA ÖNCESİ DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİ İLETSİN, ÜÇ AK PARTİ VEKİLİMİZİN MAKAM ODASI TELEFONLARI, SİZ MİLLETSİNİZ ONLAR MİLLETİN VEKİLİ HAKKINIZI ARAYIN! TELEFONU AÇAN MUHTEMELEN BİR VEKİL DANIŞMANI YADA GÖREVLİ MEMUR SEKRETER OLACAKTIR, BİR İHTİMAL VEKİLDE OLABİLİR, MESAİ SAATLERİ İÇİNDE ARAYABİLİRSİNİZ SIGORTA ÖNCESI DOĞUMLARA BORÇLANMA BEKLEDİĞİNİZİ SAYIN VEKİLLİMİZE İLETİLMESİNİ KANUN TEKLİFİ BEKLEDİĞİNİZİ SORUNLARINIZI BELİRTTİN CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR HAK VERİLMEZ ALINIR SİZLER TALEP EDECEKSİNİZ ONLAR YERİNE GETİRECEK İŞTE TELEFON NUMARALARI ÜÇ VEKİLLİMİZİDE AYRI AYRI LÜTFEN ARAYINIZ VERİLEN İKİ NUMARADAN HERHANGİ BİRİNE ULAŞMANIZ YETERLİ SIGORTA ÖNCESI DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİZİ BELİRTİN TALEBİMİZ BU YÖNDE OLSUN Kİ HEPİMİZ AYNI DİLİ KONUŞMUŞ OLALIM BU ÖNEMLİ LÜTFEN DİKKAT EDELİM TEŞEKKÜRLER

  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ
  BURSA MİLLETVEKİLİ

  AYŞE YAVUZ GÖZGEC

  0312 420 60 86

  0312 420 60 87

  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ
  KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ

  NURSEL REYHANLIOĞLU

  0312 420 58 22

  0312 420 58 23

  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ
  GAZİANTEP MİLLETVEKİLLİ

  CANAN CANDEMİR ÇELİK

  0312 420 51 86

  0312 420 51 87

  (3)
 10. merve diyor ki:

  ÖNEMLİDİR LÜTFEN ARAYINIZ MECLİSİN GÜNDEMİ ANNELER LÜTFEN EMEKLİLİĞİNİZ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN HERKES SAAT SABAH 09:00 AKŞAM 17:00 ARASI BU NUMARALARI ARAYIP HAKKI OLAN SİGORTA ÖNCESİ DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİ İLETSİN BU SAYFAYA NASIL YAZIYORSANIZ ONLARADA O ŞEKİL ANLATIN ONLAR SİZLERİ DUYMAK İÇİN ORDALAR O NUMARALAR SÎZLERİN SORUNLARINI DİNLEMEK İÇİN VAR LÜTFEN DUYARLI OLALIM HAKLI OLAN DAVAMIZDA HER YOLU DENİYORUZ VE DENEMEYE DEVAM EDİCEZ, LÜTFEN AŞAĞIDA BELİRTTECEĞİM TELEFON NUMARALARINI HERKES ARASIN! SİGORTA ÖNCESİ DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİ İLETSİN, ÜÇ AK PARTİ VEKİLİMİZİN MAKAM ODASI TELEFONLARI, SİZ MİLLETSİNİZ ONLAR MİLLETİN VEKİLİ HAKKINIZI ARAYIN! TELEFONU AÇAN MUHTEMELEN BİR VEKİL DANIŞMANI YADA GÖREVLİ MEMUR SEKRETER OLACAKTIR, BİR İHTİMAL VEKİLDE OLABİLİR, MESAİ SAATLERİ İÇİNDE ARAYABİLİRSİNİZ ŞUAN DA ARAYABİLİRSİNİZ SIGORTA ÖNCESI DOĞUMLARA BORÇLANMA BEKLEDİĞİNİZİ SAYIN VEKİLLİMİZE İLETİLMESİNİ KANUN TEKLİFİ BEKLEDİĞİNİZİ SORUNLARINIZI BELİRTTİN CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR HAK VERİLMEZ ALINIR SİZLER TALEP EDECEKSİNİZ ONLAR YERİNE GETİRECEK İŞTE TELEFON NUMARALARI ÜÇ VEKİLLİMİZİDE AYRI AYRI LÜTFEN ARAYINIZ VERİLEN İKİ NUMARADAN HERHANGİ BİRİNE ULAŞMANIZ YETERLİ SIGORTA ÖNCESI DOĞUMLARA BORÇLANMA TALEBİNİZİ BELİRTİN TALEBİMİZ BU YÖNDE OLSUN Kİ HEPİMİZ AYNI DİLİ KONUŞMUŞ OLALIM BU ÖNEMLİ LÜTFEN DİKKAT EDELİM TEŞEKKÜRLER

  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ
  MALATYA MİLLETVEKİLİ

  ÖZNUR ÇALIK

  0312 420 55 92

  0312 420 55 93

  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ
  KAYSERİ MİLLETVEKİLİ

  HÜLYA NERGİS MİLLETVEKİLİ

  0312 420 55 04

  0312 420 55 05

  AK PARTİ MİLLETVEKİLİ
  SAMSUN MİLLETVEKİLLİ

  ÇİĞDEM KARAASLAN

  0312 420 56 74

  0312 420 56 75

  (9)
1 30 31 32

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER