28 AĞUSTOS 2014 06:09

Doğum borçlanmasında son durum…

SGK dogum borçlanmasında son durum 2014, ssk doğum borçlanmasında son durum, doğum borçlanması son durum 2014, doğum borçlanmasinda son haberler, sgk dogum borclanmasi son durum, doğum ...


SGK dogum borçlanmasında son durum 2014, ssk doğum borçlanmasında son durum, doğum borçlanması son durum 2014, doğum borçlanmasinda son haberler, sgk dogum borclanmasi son durum, doğum borçlanmasında son durum nedir, analık borçlanmasında son durum 2014, dogum borçlanması son haber.

Anneye emeklilik
Kadınların doğum borçlanması yapabileceği çocuk sayısı 2′den 3′e çıktı. Ayrıca memur ve esnaf kadınlar da borçlanacak. 3 çocuk, 2160 gün kazandıracak

Tasarı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki sigortalıların borçlanabilecekleri sürelere ilişkin düzenlemede de değişiklik yapıyor. Buna göre, köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile kamu idarelerinde çalışanlara doğum borçlanma hakkı getirilecek. Ayrıca borçlanılabilecek çocuk sayısı 2′den 3′e çıkarılacak. Daha önce sadece SSK’lı kadınlar borçlanabiliyordu. Borçlanma sayısı da 2 çocukla sınırlı tutulmuştu. Yasanın bu hali kadınlar arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırırken, sigortadan önceki doğumların kapsama alınmaması tepki çekiyor. Kadınlar, erkeklerin askerlik borçlanması gibi borçlanma hakkı istiyor.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. anonim diyor ki:

  Evet arkadaşlara hak veriyorum bende aynı durundayım yaşımız geçti bu yaştan sora ne iş yaparız kim bize iş verir umutla bekliyoruz lütfen bizimde yüzümüzü güldürün

 2. nur diyor ki:

  Sigorta oncesi dogum borclanmasi ciksin lutfen annelerin sesinini duysun cumur baskani torba yasayi bizim istedigimiz gibi imzalayacigi umut ediyorum .annelerin hakki bu askeride anan buyutuyor,butun mesleklerdeki insanlarida .anneleri izi sevindirsin torba yasa.

 3. Sevim Torun diyor ki:

  Sigortali olmadan once dogum yapanlar anne degilmi onlar kulucka makinesimi esas bu hak onlara verilmeli.Calisan kadinlar para kazanirken onlar 3-4 tane cocuga bakip buyuttuler. Yapabiliyorlarsa bayan milletvekilleri dahil 3-4 cocuk yapsinlar da gorelim.akpli bayanlar sizin kadin haklarindan anladiginiz sadece turbanmi baska haklarimiz yokmu. Yaziklar olsun 60 yasini gecmisim bu hakki bize vermeyip kime verecksiniz. Erkeklere var, calisan kadina var, yurt disinda ikamet eden kadin erkek herkese var, sadece cahil calisamamis 3-5 cocuktan sonra gecim sikintisi nedeniyle sonradan calismaya baslamis kadinlarimiza yok. Memlekete asker ve isgucu yetistiren onlar degilmi. Hic calismalari olmasa bile bu anneler 5-10 kurus emekliligi hak etmiyorlarmi.

 4. fügen diyor ki:

  son durumda bu hak verilmedi yazmadığım yer kalmadı bi birlik olabilsek sesimizi duyurabilsek az da değiliz faydası olmazmı neyi boykot edelim?

1 8 9 10

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek çalişma hayatı kategorisinden en son haberler

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar