02 HAZİRAN 2015 SALI 10:09

Direksiyon Sınavı Sonuçları 2015

Güzel bir gülüş, karanlık bir eve giren güneş ışığına benzer. – Tolstoy 02 Haziran 2015 Salı 10:09:03 Direksiyon sınav sonucunuz. Ehliyet sınav sonuçlarında her bir testten 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye....

Direksiyon sınav sonucunuz. Ehliyet sınav sonuçlarında her bir testten 70 puan üzerinde alıp sınavı kazanan sürücü adayları için direksiyon sınavı tüm Türkiye genelinde yapılıyor. Adaylar sabahın erken saatlerinde, ehliyet kursları tarafından belirtilen direksiyon sınav noktalarında yerlerini alıyor. Aynı sınav güzergahında birden fazla kursun öğrencileri sürüş yapacağı için sınav esnasında gerek trafik, gerek aday sayısı bakımından bir yoğunluk yaşanacak. Adaylar direksiyon sınav sonuçlarını sınav oldukları gün öğleden sonra kurslarını arayarak öğrenebilecekler.

SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDIĞINDA BU LİNKTEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ!

Motorlu Taşıtlar Sınav Tarihleri

Yazılı Sınav Tarihi

21 Mart 2015 tarihindeki Ehliyet sınavı (MTSAS) için sınav ücretinin bankalara yatırılacağı tarihler; 14 Ocak-8 Şubat 2015 tarihleri arasında yapılacak.

27 Haziran 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavı (MTSAS) için sınav ücretinin bankalara yatırılacağı tarihler; 6 Nisan-12 Haziran arası.

22 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilecek ehliyet sınavı için sınav ücretinin bankaya yatırılacağı tarihler; 1-21 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacak.

10 Ekim 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavı için adaylar ehliyet sınav ücretini 25 Ağustos-15 Eylül 2015 tarihleri arasında bankalara yatıracak.

12 Aralık 2015 tarihinde 2015 yılının en son ehliyet sınavı için ise adaylar ehliyet sınav ücretini 16 Ekim-17 Kasım 2015 tarihleri arasında yatıracaklar.

Ancak bilgi vermesi açısından, sürüş esnasında adaylar nereden kaç puan kaybedebiliyor şöyle bir göz atalım:

1. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme usul ve kurallarına uymuyor emniyetli ve rahat kalkış yapamıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

2. Durakladığınız veya parkettiğiniz yerden çıkarken yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlamıyor, kontrolsuz ve işaretsiz çıkış yapıyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

3. Şerit izleme kurallarına uymuyor. Uygun şeritten gitmiyor. Şerit değiştirme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

4. Hız kurallarına uymuyor. Hızını ayarlamada başarısız bulunuyor. Hız sınırlarına dikkat etmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

5. Önündeki aracı yakından takip ediyor. Takip mesafesinin yeterli olup olmadığı hususundaki kontrol metodunu bilmiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

6. Önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

7. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

8. Kavşak yaklaşımlarında doğrultu değiştirme (Dönüş) kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

9. Kavşaklardaki karşılaşmalarda ilk geçiş hakkı kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

10. Araçların manevralarıyla ilgili kurallara uymuyor. Manevra beceriniz zayıf bulunuyor ise 5 puan kaybedersiniz.

11. Karşıdan gelen trafikle karşılaştığında geçiş kolaylığı sağlama kurallarına uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

12. Durma, duraklama, parketme, indirme, bindirme, kapıların açılmasıyla ilgili kurallara uymuyor iseniz5 puan kaybedersiniz.

13. Yaya geçidi, okul geçidi ve demiryolu geçidi yaklaşımlarındaki kurallara uymuyor, geçiş hakkı vermiyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

14. Okul taşıtlarıyla geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlarla karşılaştığında ilgili kurallara uymuyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

15. Eğimli yolda aracı harekete geçirmede başarısız bulunuyor, eğimli yolda hareket etme kurallarına uymuyor iseniz 5 puan kaybedersiniz.

16. Aracı harekete geçirmede, yavaşlatıp durdurmada, kumanda pedallerine yeterince intibak edemiyor iseniz, Vites değiştirme beceriniz zayıf ise, Vites değiştirirken direksiyon hakimiyetiniz azalıyor ise, gözünü yoldan ayırıyor iseniz 10 puan kaybedersiniz.

17. Genel olarak direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise 10 puan kaybedersiniz.

18. Ses cihazını ve araçların ışıklarını gereksiz yere ve amaçları dışında kullanıyor iseniz, gerektiğinde kullanmıyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

19. Işık sisteminin, ısıtma ve havalandırma tertibatının kumanda düğmelerinin yerlerini bilmiyor ve kul-lanamıyor iseniz. Soğutma, yağlarna, şarj ve yakıt göstergelerini ve manalarını bilmiyor iseniz 2 puan kaybedersiniz.

20. Aşırı derecede heyecanlı ve telaşlı bulunursanız. Bu halinizle dikkatiniz dağınık görülürse 10 puan kaybedersiniz.

Toplamda 100 üzerinden, hatalarınızdan kaynaklanan puanlar düşüldüğünde 70 veya üzeri bir puandaysanız direksiyon sınavını başarıyla geçtiniz demektir.Sınava giren adayların yorumları bu sayfanın en altında. Dilerseniz siz de sınav tecrübenizi paylaşabilirsiniz…

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Elif Özbay diyor ki:

  Ben de bugun girdim sınava hiç stop ettirmedim gayet güzel hatasız kullandım sinyallerimi viteslerimi unutmadim parkımi yaptım dubaya çarpmadan çıktım az ilerde düz geri git dedi gittim sonra sınava başladığım yere geldik sağa yanaş dedi yanastım geçmiş olsun sonucu akşam öğreneceksiniz dedi benden bi önceki adaya geçtiniz dedi bana da aksama öğreneceksiniz dedi şimdi gelde kötü düşünme. .

  (1)
 2. emine diyor ki:

  16 mayısta başarısız olanlar tekrar nezaman sınav olacaklar Yeni şehir mersin bilen yazsın lütfen

  (0)
 3. ELİF diyor ki:

  KOMİSYON ÜYELERİ İŞİNE GELDİKLERİ GİBİ DAVRANIYORLAR

  (3)
 4. rafet diyor ki:

  Dün girmiştim çok kolaydı. İlk seferde geçtim. Herkese başarılar diliyorum.

  (0)
 5. Anonim diyor ki:

  Sürücü Kursları n allah belasını versin

  (1)
 6. ezo irkil diyor ki:

  bende dün girdim ilk defa bir kerede geçtim çok sevinçliyim allah sizede nasip etsin :D

  (3)
 7. bahriye özcan diyor ki:

  ben dün direksiyon sınavına ilk defa girdim geri parkı bir seferde yaptım herseyı tamamladım kurs hocamı aradım geçtiğimi öğrendim ve çok mutluyum rabbim herkeze nasip etsin …..

  (0)
 8. burcu solmaz diyor ki:

  Sadece nasil para aliriz adina yapilan sinav ilk sinav 60 tl sonraki herseferin 180 tl vererek giriyorsun arabayi tirettim kaldirirken diye sag cek indediler e bir musade etseydinizde gorseydiniz tahammulleri bile yok 100 mt gitmedim bile lanet olsun size haram zikkim olsun

  (10)
 9. murat han diyor ki:

  BEN BUGÜN GİRDİM SINAVA PARKTA ARKA TEKER KALDIRIMA DEĞDİ. KALDIM SİZCE DOĞRU MU ?

  (1)
 10. uk diyor ki:

  puanlama falan yok öyle olsa hiç bir adayı tek hatasında in kaybettin demezler, ikinci bir şansın yok, mahkemelerin verdiği cezaya bile bir üst mahkemeye itiraz edebiliyorsun, bunlara itiraz edersen 4 ay sınavlara giremiyorsun, herşey para için yapılıyor, yoksa nasıl görevlendirme yapılacak para alacaklar

  (15)
 11. herşeyim diyor ki:

  Telafi sınavı ne zaman bilen war mi ?

  (0)
 12. zeren diyor ki:

  Ben de dün girdim sınava. Herşey yolundaydı. Geri geri park ettim. Ama çıkarken ayna dubanın tabelasında hafif tık etti fakat aractan indirmediler turu tamamladım sonuçta. Acaba bırakırlar mı bunun için. :( yarın kursu arayıp ogrenecem de sabah olmaz bugun bana :(

  (3)
 13. anonim diyor ki:

  kaç günde açıklandı

  (1)
 14. emmioğlu diyor ki:

  bende izmir gaziemirden 4 sefer direksiyon sınavına girdim,son sınavda parka tek seferde girdiğim halde çizgiye teker yarım bastı diye kaldım,itiraz ettik komisyon bize hakaret ettiniz diye tutanak tutmuş 4.ay sınavlara girememe cezası verdiler hakkımızı aramak suçmu derdimizi anlatacak bir merci bulamadık yetkililerle görüştüm biz çizgiyi baz almıyoruz diyorlar o zaman niye ehliyet alamadık

  (4)
  • mustafa diyor ki:

   4 kez girdin kaybettin ama sende hata var demek ozaman bir değil iki değil uç değil tam dört yani

   (-3)
 15. fatma diyor ki:

  Bende 18 nisanda girdim sınava ilk girişimci ve kazandım çok mutluyum kaç puan aldığımı bilmiyorum ama başarılı dediler msj geldi kurstan

  (0)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..
eğitim kategorisinden en son haberler