27 KASIM 2014 PERŞEMBE 22:34

Haberahval! Haber, iş ve yaşam portalı

Taşeron İşçiye sürekli işçi sözleşmeli seçeneği…
Çalışma Bakanı Faruk Çelik basına yaptığı açıklamalarda dönem dönem taşeron konusuna değinmekte ve mahkemelerce taşeron işçiler lehine verilen tazminatların yüksek meblağlara ulaştığını....

Çalışma Bakanı Faruk Çelik basına yaptığı açıklamalarda dönem dönem taşeron konusuna değinmekte ve mahkemelerce taşeron işçiler lehine verilen tazminatların yüksek meblağlara ulaştığını belirtmekteydi.
Bu kapsamda tazminattan kurtulmayı amaçlayan hükumet yeni bir düzenlemeyi hayata geçireceğini duyurdu.
Kamuda çalışan taşeron işçilerin açtığı binlerce dava, sonuçlandı. Yargı, işçileri haklı buldu. Hükümet ise, iki milyar liraya yaklaşan tazminat yükünden kurtulmak için taşeron işçileri, “davalarla kazanılmış haklarından vazgeçmek” şartıyla “sürekli işçi” kadrosuna almayı planlıyor.

Hükümet, kamuda çalışan taşeron işçilerin “sürekli işçi” kadrosuna alınması için yeni bir düzenleme hazırladı.

Düzenleme hayata geçerse, öncelik dava açıp kazananlarda olmak üzere kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilere daimi kadro imkanı doğacak.

Kamuda çalışan 600 bin taşeron işçiden 80 bine yakını, kurumların yürüttüğü asıl işlerde çalıştıklarını ve iş ilişkilerinin “muvazaalı” olduğunu belirterek yargıya başvurdu.

Davalardan 10 bine yakını sonuçlandı ve yargı, işçileri haklı buldu.

Büyük bölümü Karayolları Genel Müdürlüğü’nde olmak üzere, Sağlık Bakanlığı, Eti Maden, Taşkömürü Kurumu ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda çalışan taşeron işçiler, iki milyar liraya yakın bir mali hakkı, mahkemeler yoluyla kazandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, oluşan bu mali yük üstüne yeni bir düzenleme hazırlayarak başbakanlığa sundu.

Düzenleme, iş ilişkisinin muvazaalı olduğunu mahkeme yoluyla kanıtlamış taşeron işçilerin, çalıştıkları kamu kurumunda daimi kadroya alınmasını öngörüyor.

Ancak işçiler, kazanılmış haklarından vazgeçmeleri ve belirlenen ücretlerle çalışmayı kabul etmeleri halinde sürekli kadroya geçebilecek.

Düzenlemeye göre, fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işyerlerinde fiilen çalışan taşeron işçiler, “sürekli işçi” kadrosuna alınacak.

Diğerleri ise, “idari hizmet sözleşmesi”yle çalıştırılmak üzere “sözleşmeli personel” olacak.

“İhtiyaç fazlası” olarak belirlenen taşeron işçilerin ise, ihbar ve kıdem tazminatlarıyla işe iade davalarından kazandıkları tazminatlar ödenerek sözleşmeleri feshedilecek.

‘KIDEM TAZMİNATI SENDİKALARLA GÖRÜŞÜLÜYOR’

Bakanlığın kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili bir çalışmasının olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine Çelik, şu yanıtı verdi:

“Ben burada emekten yanayım. Siz de söylüyorsunuz yürüyüş yapacaklar diye. Kim yürüyüş yapacak? İşçi. Neden? Tazminatı alamadığı için. Neden? İşyeri kapandığı için. Neden? İşyerinde kaza olduğu için.

Şimdi bizim işçimizin tazminatının güvence altına alınması gerekiyor. Sendikalarla benim görüşmem devam ediyor, İşçinin kendi bireysel hesabında eğer bunu garanti alabilirsek bu dönemde bunun çıkmasının çok hayati olduğuna inanıyorum. Neden? İşçi lehine bunu söylüyorum.

Aksi takdirde birçok işçinin, yüzde 90’lara varan işçi kesimin, emekçinin bu tazminatı alamadığını her gün muhalefetiyle iktidarıyla yaşamak durumunda değilim. Madem yasa koyucu burası, sağlıklı bir şekilde hiçbir hak kaybına mahal vermeden bu sorunu çözmemiz inancı içerisindeyim.”

SURİYELİLER’E ÇALIŞMA İZNİ

Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriyeliler’e çalışma izni verileceğini açıkladı.

Bakan Çelik, çalışmanın en kısa zamanda Bakanlar Kurulu’na geleceğini söyledi.

Çelik, “Geçici bir kimlik tanımlama kimliği verilecek ve bunların açık dediğimiz pozisyonlarda da çalışan bizim işçilerin yüzde 10’unu aşmayacak şekilde çok ince teknik bir çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

Çalışmaya göre, Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararla birlikte, Suriyeli göçmenlerin hangi şartlar altında ve nasıl işe yerleştirilecekleri belirlenecek.

Türkiye’nin iş gücü alanındaki dağılım ve yerli işgücünü tahrip etmeyecek şekilde açık iş pozisyonları belirlenecek.

Yıllardır ortaya atılan kadro beklentisiyle heyecanlanan taşeron firma çalışanları bu haber ile de kadro beklentilerini taze tutmaya devam edecekler (ntvmsnbc.com)

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. osman yılmaz diyor ki:

  yazıklar olsun taşeronla dalga geçiyorsunuz bu taşeron 2015 seçimlerinde sizinle dalga geçecek

  (0)
 2. Anonim diyor ki:

  Ben AKP’liym.Yillardir taşeron yasası çıkacak diye bizi oyalamayin.Ne verecekseniz veya vermiyecekseniz belirtiniz. Artık adını koyun.Oyalamayin

  (7)
 3. aslı diyor ki:

  Allah belasını versin işçileri çıkaranların

  (1)
 4. Misafir diyor ki:

  2014-07-24 19:48:04.

  161bin civarındaki asıl işçi saydıklarınıza kadro ihtimali var ; 500bin civarındaki yardımcı işçi saydıklarınıza kadro ihtimali yok. Adaleti mi , çifte standartı mı hatırlatıyor ?

  (4)
 5. Anonim diyor ki:

  NEDEN DEVLET KADROLU ÇALIŞANLARIN HAKLARINI SONUNA KADAR KORURKEN TAŞERON İŞÇİLERİNİN HAKLARINI KADRO VEREREK DAHA İLERİYE DÖNÜK RAHAT BİR GEÇİM SAGLAMASINI DÜŞÜNMÜYOR DÖNERSERMAYE YOL HARCIRAHI DAH BİLMEDİĞİMİZ İMKANLARDAN FAYDALANAN KADROLU ÇALIŞANLAR TAŞERON İŞÇİLERİ SADECE ASGARİ ÜCRET YANİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA HAYATLA MÜCADELE ÜCRETİNE MAHKUM EDEN İKTİDAR NASIL BİR EŞİTLİK İLKESİ VAR EZİLEN HAKLARI GASP EDİLEN KADROLUNUN KÖLELİĞİNİ YAPTIRAN BİR ZİHNİYET SADECE BU MEMLEKETTEMİ VAR AÇIZ AÇ SAYIN BAKANLAR MİLLET VEKİLLLERİ NASIL BİR YAŞAM TARZI OLUŞTURUP BİZLERİ ASGARİ ÜCRET REZİLLİĞİNDEN KURTARACAKSINIZ YAŞAMAK BU DEGİLDİR HAYAT ŞARTLARININ ALTINDA EZİLME ÜCRETİDİR KADROLULARI MAALESEF TAŞERON İŞÇİLERİ GELDİKTEN SONRA RAHATLIK VERİLDİ ONLARIN İŞLERİNİ VİCDANIMIZIN SESİNİ DİNLİYEREK YAPMAKTAN İÇLERİMİZ SIZLAMAKTADIR HAK VARSA ADALET NERDE ADALET VARSA EŞİTLİK NERDE SATTINIZ HERYERİ İŞVERENLER ZENGİN OLDU TAŞERON İŞÇİLERİ KÖLE OLDU BUNU ARTIK ANLAYIN HAKLARIMIZI HELAL ETMİYORUZ BATSIN ARTIK TAŞERON SİSTEMİ KÖLELİK SİSTEMİNİ GETİRDİNİZ AKP SİZE BUNDAN SONRA HİÇ HAKKLARIMIZI VERMEYECEGİNİZE KÖLELİK SİTEMİNİ DEVAM ETTTİRECEGİNİZİ YANDAŞ İŞVERENİN SÖZÜNDEN ÇIKMAYAN 2YILDIR İKTİDAR HAYATINIZDA SADECE ADİLLİKTEN BAHSEDERKEN ADALETSİZ DAVRANIŞINIZZDAN ÖRNEK ALACAGIMIZI SÖYLEMEK İSTEİYORUZ BkN ÇELİK NERDE VEDİĞİNİZ VAADLER YILLLARCA TAŞERON İŞÇİLERİYLE DALGA GEÇTİNİZ OYALADINIZ SADECE KENDİ ÇIKAR VE MENFAATLERİNİZİ ÖN PLANDA TUTARAK KOLTUK SEVDASINA KAPILMIŞ BİR BAKAN OLARAK TANIYACAGIZ BU DÖNEMLERDE SON BULACAK ADALET ER GEÇ YERİNİ BULACAK HAK TAŞERON İŞÇİLERİNİN YANINDA OLACAKTIR

  (2)
 6. Ayırım Yapılmamalı diyor ki:

  2014-07-25 02:08:30.

  Kamu kurumlarında , sadece masabaşında çalışan (memuriyet işi yapan) taşeron firma personeli değil ; güvenlik ve temizlik hizmetinde çalışan taşeron firma personeli de düşünülmeli.

  (8)
 7. köleler 2 diyor ki:

  boşa kürek sallamayın,bizleri duyan yok.cahillesmiş toplumlar her zaman sürünmeye mahkumdur.ELLAH(C.C)KONUSMAKLA DEĞİL,YAŞAMAKLA,İNSANA YAPTIĞI YATIRIM VE İŞLERLE BELLİ EDER,KENDİLERİNİ,İLK ÖNCE ONDAN SONRA DÜNYAYA YAPILAN YATTIRIM VE İŞLER İLE B ELLİ EDER KENDİNİ.

  (0)
 8. Anonim diyor ki:

  bu köle duzeni arkadaslar kadrolu iscciler ise gelmedikleri halde bayram mesaisi aliyor onun gelece ise ben geliyorum izinli oldugum halde ne mesai var ne bisey koleyizya allah sorsun

  (2)
 9. taşoren diyor ki:

  akp hukumeti heryapti içten ihale yoluyla milleti sömuruyor ben evime ekmek göturemiyoken daglari delyomuş yol yapyomuş metro yapyomuş tirenyolu yapyomuş tayip sen onlari alda munasipbiyerine sok yetmesse bogaz tunelınide ilave et kahrolsun buduzen ahmet mehmet huseyin yokluk

  (-33)
 10. taşoren diyor ki:

  öylebi haldeyizki kendileri saat larca otururlar biz beşdakika oturur görsunler terbiyesiz hakaret yönlendirirler bu duzeni koyanlara biz taşoreni ezdirene allah ahiretlerini cehennem cukurlardan eylesin tum haklarimiz taşoreni çikari için kulanana haramolsun tum haklarimiz

  (1)
 11. hun diyor ki:

  karayollarının butun bolgelerı aynı kardesım bıldıgın kolelık

  (-1)
  • taşoren diyor ki:

   kahrolsun taşören duzeni ust alt hakaret dugmaktan usandim terbiyesiz suferbayzir var tambi serefsizin öndegideni bu taşoreni çikartanin ve destekleyen başta hukumetin kahru perişan eylesin bizi kuçukseyen hemşiremi dersin suferbayzirmidersin hepsi var

   (-3)
 12. Anonim diyor ki:

  bir yetkili allahaşkına araştırsın şu karayollarını özellikle 12 bölge temizlik elemanı nasıl çalışıyor adamlar nerdeyse her memura bir temizlik elemanı verecekler fotokopi çek evrak götür aşağı in bak ben ordamıyım vallaha akle hayale gelmeyecek işler, odacımı temzilikçimi evrakçımı bakkalmı çaycımı bahçevanmı belli değil haaa birde insan olduğuda belli değil allah kayıra…….

  (7)
1 19 20 21

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek çalişma hayati kategorisinden HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar