29 KASIM 2014 CUMARTESİ 05:29

Haberahval! Haber, iş ve yaşam portalı

Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyet giderilecek mi?
Çalışma hayatı ile ilgili sorunları meclise taşıması ile bilinen CHP milletvekili Rahmi Aşkın Türeli emeklilikte yaşa takılanların erken emeklilik talebini de meclis....

Çalışma hayatı ile ilgili sorunları meclise taşıması ile bilinen CHP milletvekili Rahmi Aşkın Türeli emeklilikte yaşa takılanların erken emeklilik talebini de meclis gündemine taşıdı.

Güreli Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde emeklilikte yaşa takılanların sayısını ve mağduriyetlerin giderilmesi için bir çalışmanın olup olmadığını sordu.

Güreli tarafından verilen soru önergesi şöyle;

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltilmiş olup; 1999’dan önce işe başlayan sigortalıların emekli olacağı yaş 3 ila 10 yıl arasında uzamıştır. Bu durum, hizmet yılını ve prim ödeme gün sayısını tamamladığı halde öngörülen yaşı tamamlamadığı için emekli olamayan vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açmıştır.

Bu bilgiler ışığında;

1. 2014 yılı Ekim ayı sonu itibariyle, hizmet yılını ve prim ödeme gün sayısını tamamladığı halde öngörülen yaşı doldurmadığı için emekli olmayan kişi sayısı kaçtır?

2. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyor musunuz?

3. Sorunun çözümüne yönelik Bakanlığınızca yürütülmekte olan herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa, nasıl bir çözüm öngörülmektedir?

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek çalişma hayati kategorisinden HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar