19 NİSAN 2015 PAZAR 07:31

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ haberi58-16

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ

YSK’dan CHP’ye büyük şok

YSK’dan CHP’ye büyük şok

Çöpten çıktı görenleri şok etti!

Çöpten çıktı görenleri şok etti!

Emel Müftüoğlu’na şok

Emel Müftüoğlu’na şok

4C kadro talebi ve 4/C ile ilgili gerçekler

Ne yazık ki gerçekler çoğu zaman ince bir zeka ürünü değildir Fyodor Dostoyevski 19 Nisan 2015 Pazar 4:38 - Kamuda, Kanun Maddesinden dolayı 4C olarak bilinen, geçici işçilerin kadro talebi devam ederken 4C ile ilgili gerçeklerde şöyle; Halen bu statüdeki geçici....

Kamuda, Kanun Maddesinden dolayı 4C olarak bilinen, geçici işçilerin kadro talebi devam ederken 4C ile ilgili gerçeklerde şöyle;
Halen bu statüdeki geçici personel sayısı 23.666 kişidir.
Hükümet, bu yıl satmayı planladığı kurumlann işçileri için 47.000 kişilik 4-C havuzu yarattı. Satılacağı açıklanan diğer kurumların işçileri ile beraber, 2015 yılında 4-C statüsündeki geçici personel sayısının 80 bine çıkanlacağı söylenebilir.
4/C, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 4. maddesine eklenen C bendinde tarif edilen ve adına “geçici personel” denilen çalışma biçimidir. Bu statü, adı üstünde “geçici personeldir.
Satılan kurumlann satışından sonraki altı ay içinde başvuran ya da 6 ay içinde işten çıkarılan işçi, bu statüye kaydınlır. Uyanık bir işverenin 6 aydan bir gün sonra bile, bir bahane ile işten atması halinde, işçi tamamen işsiz kalacak, iş kaybı tazminatı için başvurma hakkı bile olamayacak.
Satılan kurumun işçisi, Mİlli Eğitim ve Adalet Bakanlığı ile Valilik ve Emniyet Genel Müdürlüğünde görevlendirilir. Satışı yapılan işletmenin olduğu ildeki bu kurumlarda iş yok ise, herhangi bir vilayetteki bu kurumlara görevlendirilir.
Yeni işyerinde işçinin eski kıdemi, eski tecrübesi yok sayılır. Amirinin vereceği herhangi bir işi yapmak zorundadır
İşçi, yılda 11 ay 28 günlük sözleşmelerle çalıştırılır. Sözleşmesini yenileme yetkisi, işyeri amirine aittir. Sözleşmesi yenilenmez ise, işi bitmiştir.
4/C statüsüne geçen işçinin, sendika üyeliği son bulur, toplusözleşme ile yararlandığı bütün haklannı kaybeder
Geçici personel, işçi sendikasına üye olamaz, dayanışma aidatı vererek ya da başka bir şekilde, o işyerinde yapılacak toplusözleşmeden yararlanamaz. Memur sendikasına üye olma hakkı vardır.

4/C statüsündeki geçici personel, mesai saatinin dışında da olsa, gelir getirici başka bir işte çalışamaz.
İlköğretim mezunu, iki çocuklu, eşi çalışmayan geçici personelin maaşı her türlü ödeme ile birlikte toplam 1.528 lira 64 kuruş, lise mezununun maaşı 1.640 lira 3 kuruş, yüksek öğrenim mezununun maaşı 1.750 lira 5 kuruştur.
Geçici personele başkaca bir ödeme yapılması, sözleşmesine bu amaçla eklemeler yapılması, yasa ile engellenmiştir.
Yıllık ücretli izin süresi, her ay için 2 gün olarak hesaplanır. Yıllık 22 gündür.
Yaşlılık veya malullük aylığına hak kazandığında işine derhal son verilir ve bir daha sözleşme yapılmaz. ? Geçici personel ayda en çok 50 saat fazla mesai yapabilir. Fazla mesai ücreti devlet memurlan ile aynıdır.
4/C statüsündeki geçici personel, yerinden yurdundan kopanlıp gönderildiği ilde, çocuğunu yeni bir okula kaydetmek, ev kiralamak, yeni bir çevre yaratmak ve asgari ücretin bir miktar üzerindeki maaşla ev geçindirmek zorundadır.
4/C’li, amirleri ve diğer personel tarafından sürekli horlanma ve aşağılanmayla karşılaşır.
Bütün hakları gasp edilerek 4/C’ye sürülen yüzlerce işçinin ailesinde facialar yaşandı. Yuvalan dağıldı. Yüzlerce boşanma oldu. Tespit edilebilen 7 işçi, bu zor koşullara dayanamadı, canına kıydı. İşçi arkadaş, santralına, madenine sahip çıkmazsan karşılaşacağın bunlar olacak. ‘Haberimiz yoktu, bilmiyorduk’ deme.”

Kaynak: Aydınlık Gazetesi / Mehmet Akkaya

Ω OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. serkanademhan diyor ki:

  bunları başbakana açıklaması gereken birileri var ama ses seda yok.sendika ağaları esin içsin.tıksırsın anca..kimse bundan bizi takmıyor.bu haber sitesi eski haberleri ısıtıp ıstıp önümüze koyuyor.

  (0)
 2. Mustafa TÖSTÜ diyor ki:

  Artık yeter 4/c çalışanlarla ilgili yapılanlar yalan dolan birileri çıkıp biz en iyisini yaptık diyor utanmadan,elimizden alınan özlük haklarımız nerede bizlere verilen hakları aldılar dönüp birde utanmadan daha ne verelim diyorlar. ve artık bu üstteki yazı birde diğişse olmazmı.

  (0)
 3. 4c diyor ki:

  Bizi yaratan ALLAH nasıl ki Yahudileri lanetlemiştir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti de 4c çalışanları lanetlemiş zaman oluyor ki binlerce devlet bünyesine kadrolu memur alınmaktadır bir sorun olmuyor 4c li çalışanların sorunu dile geldi mi bütçe açık verir deniyor bu 23 bin kişi nasıl bir varlıksa yamyam gibi herhâlde çekirge gibi gittiği yerde arazilerde ekin sebze meyve yeşil ağaçları dahi yiyen varlık gibi kadroya alındımı bunlar devletin bütçesini alt üst ederler 4c kardeşim kaderimiz böyleymiş insanlara zarar vereceğimizden dolayı hükümetimizde bir şey talepte bulunmayalım ne verilerse şükür diyelim Allaha emanet olun

  (3)
 4. ömer aslan diyor ki:

  ben dünyada yoktum 10 yaşına geldim 4 /cli babam hala kadro bekliyor ben kaç yaşına gelince verilecek???

  (6)
 5. Anonim diyor ki:

  oyum feda olsun helal olsun evde oturuyorduk iş sahibi olduk daha ne istiyorsunuz kadroda gelecek Allahım herkesin yardımcısı olsun devletimize zeval gelmesin

  (-24)
 6. kağızmanlı diyor ki:

  ALLAH sizi bizden beter etsin 4cli ALLAHın kulu tc vatandaşı değilmi vebal büyük başımızdakilerin boynuna

  (20)
 7. berk gur diyor ki:

  4/C ile ilgili haberler sadece olayı dramatize etme çabalarıdır.Başka bir şey değil şu an bekar üniversite mezunu 4/C personeli memurdan daha fazla maaş alıyor.Ek ödeme ve mesai ile net 2200 tl alıyorlar.Kadrolu bir memurda 2000 TL ancak alıyor.Hal böyle iken 4/C’li personel nasıl mağdur oluyor biri bana açıklar mı

  (-133)
  • Hadi diyor ki:

   Allah senide 4/C li yapsın

   (37)
  • zeynal diyor ki:

   en güzel cevabı sana hadi kardeşim vermiş……bir gün inşaallah sende 4/c li olursun da bizi anlarsın.

   (36)
  • muzaffer atlığ diyor ki:

   lan manyakmısın ilk okul mezunu 1615 lise 1700 ünv 1800 hala ne diye ortalığı karıştırıyon 2200 diye

   (4)
   • 4/c diyor ki:

    arkadaşım sen nerden öğrendin bu maaşı ya biz nasıl 1200 alıyoruz sende yanlış söylüyorsun

    (0)
  • 4/c diyor ki:

   Allah böyle düşünenleri bizden beter etsin 15.04.2015 bugün aldım maaşımı 1200 tl siz varya milletin parasında gözü olan insanlarsınız ek ödemeymiş yok ikramiyeymiş kafan basmıyor heralde biz işçi memur değiliz 4/c liyiz

   (0)
 8. yavuz diyor ki:

  Oy vermiyorum dedikçe kadroyu zor alıriz. Adamın bizim oyumuza ihtiyacı yokki onun hesabını yapmıştır. Oy vermesse bile oy vermiyorum diye paylaşım yaptıkça karşına alıyorsun siyasi tehdit yaptıkça kadroyu bekleme…

  (-2)
  • fiki miki diyor ki:

   oy vermeyin diyorum daha önce oy verdinde kadro mu aldın vermezse vermesin kadroyu biz de oyumuzu vermiyoruz umutlarımızla oynatmayın,her seçimde kadro sohbeti ne doymadınızmı hala.Ben bu adamlara artık inanmıyorum oyumu da yakınlarımın oyunu da bu adamlara yedirmem.

   (6)
 9. 4c diyor ki:

  halen daha 4c ile ilgili bilgisi olmayan arkadaşlar var.kadromuzu geri verin.

  (34)
 10. 4/c diyorki diyor ki:

  Bizde artık onun için Oy vermiyeceğizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

  (63)
 11. gariban diyor ki:

  4-c ye kadro çankayaya bağlı yıllardır hala öğrenemedinizmi o onay vermeden olmazzzzzzzzzzzzzzzzzz…………………………

  (20)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

birikim kategorisinden en son haberler