28 KASIM 2014 CUMA 19:56

Haberahval! Haber, iş ve yaşam portalı

Kış lastiği takma zorunluluğu başlıyor
Kış aylarının gelmesiyle, sürücülere kış lastiği takma zorunluluğu getiriliyor. Uygulama 1 Aralık Pazartesi günü başlıyor. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların....

Kış aylarının gelmesiyle, sürücülere kış lastiği takma zorunluluğu getiriliyor. Uygulama 1 Aralık Pazartesi günü başlıyor.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu başlıyor.

Kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Aralık Pazartesi günü başlayacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak. Kar lastiği olmayan araçlar yola devam edemeyecek.

SOĞUK HAVADA YOLDA KALMAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Soğuyan havalarda otomobilinizle yolda kalmamak ve kaza riskini en aza indirmek için şunları yapabilirsiniz;

-Kışa girerken özellikle dikkat edilmesi gereken yer motor soğutma suyunun antifriz miktarı. Motordaki su miktarı doğru ayarlanmazsa soğuk yerlerde su donar ve motor bloğuna zarar verir.

-Kış seyahatlerinde arabada aracın lastik çapına uygun zincir bulundurulmalı.

-Zincir daha önce kullanılmışsa herhangi bir kırık, eksik veya ezilme olup olmadığı kontrol edilmeli.

-Camda donmalar olmaması için cam suyuna antifriz ilave edilmeli.

-Cam suyu antifrizi suyun donmasını engeller ve daha iyi performans alınmasını sağlar.

-Silecek suyunda her zaman için soğuğa dayanıklı özel sıvılar kullanılmalı.

-Soğutma sıvıları antifriz desteği yerine, sürekli su ile tamamlanmamalı.

-Mevsim şartlarının ağır olduğu yerlere giderken arabada bir buz kazıyıcının bulunması gerekir.

-Zincir takma, lastik değiştirme gibi durumlar için arabada buna elverişli bir eldiven olmalı.

-Havaların soğuması ile birlikte antifriz miktarının azalmaması için her zaman için özel sıvılar kullanılmalı.

-Araçlara özel sıvılar yerine su kullanmak, sudan kaynaklı kireçlenmelere, kireçlenmeler de su kaçaklarına ve hararet problemine yol açar.

-Eski bir akü soğuk havalarda görevini tam yapamayabilir, bu nedenle kontrol edilmeli.

-Seyir güvenliği için silecek süpürgelerinin lastikleri ve silecek suyu da gözden geçirilmeli. Soğutma sıvısında kaçak varsa araç kontrol edilmeli ve kaçak önlenmeli.

-Tüm bu kış bakımlarının yanı sıra aracınızda mutlaka bulundurmanız gereken şeyler de var.

-Karlı ve buzlu yollarda yol üzerinde tutunmayı sağlayacak 1 çift patinaj zinciriniz olmalı.

-Yolda kalma sırasında aracı çekebilecek çekme halatınız da olmalı.

-Aracın geriye ve öne gitmesini engelleyecek tekerlek takozu mutlaka bulundurun.

-Normal hava şartlarında 150 metreden görülebilecek kırmızı ışık veren veya yansıtan reflektif işaretiniz yanınızda olsun.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. İvnur diyor ki:

  2 yıldır kış lastiği kullanıyorum.Çok güven verici. Fiyatlarıda çok pahalı değil. Buradan kış lastiği fiyatlarını inceleyebilirsiniz http://www.mylastik.com/Kis-Lastikleri,LA_1258-2.html#labels=1258-2 . Siz yine de bir kaç yerden fiyat alın..

  (0)
 2. fatih diyor ki:

  kışlık lastikleri zorunlu olması tam isabet zorunlu olmasını onaylıyorum bende daha yeni aldım http://www.lastikstore.com dan çokda memnunm her kullanıcının takması gerekir kendini düşünmüyorsan karşındakini düşünüceksin

  (0)
 3. sakin ol... diyor ki:

  Avrupalara giden bilir,can güvenliği her şeyden önce gelir,insana değer verildiği için herkes çok dikkatli,mesafeli,ve birbirine saygılı.deli gibi gaza basan,illa öne geçecem,tampon tampona giden aklı kıt insan yok.

  (2)
 4. ismimi be yapacaksın diyor ki:

  Bende diyorum ayıptır! Kış lastiği şöyle kış lastiği böyle… Faydası muhakkak vardır. Bu ülkede insanlar kaç para kazanıyor da piyasa değeri 4000 liralık arabasına 1000 lira verip kış lastiği alsın! Hadi bunu geçtim, nerde saklayacaksın mevsim lastiklerini? Lastikçiye depo parası mı verecek insanlar her ay? Hangi ülkede yaşayıp kaç para kazanıyorsunuz? Beni merak ettiğim soru budur. Bir memur maaşı ev kirası verip aldığı arabasına bu şartlarda nasıl binebilir? Asgari ücreti konuşmuyorum bile…

  (0)
 5. Anonim diyor ki:

  Bende diyorum ayıptır! Kış lastiği şöyle kış lastiği böyle… Faydası muhakkak vardır. Bu ülkede insanlar kaç para kazanıyor da piyasa değeri 4000 liralık arabasına 1000 lira verip kış lastiği alsın! Hadi bunu geçtim, nerde saklayacaksın mevsim lastiklerini? Lastikçiye depo parası mı verecek insanlar her ay? Hangi ülkede yaşayıp kaç para kazanıyorsunuz? Beni merak ettiğim soru budur. Bir memur maaşı ev kirası verip aldığı arabasına bu şartlarda nasıl binebilir? Asgari ücreti konuşmuyorum bile…

  (0)
 6. kadir diyor ki:

  bu kanun sadece firmalar için çıkarılmış sanki benim durduğum şehirde 50 seneden beri kar görmeyen insanlar var şimdi gel burda kar lastiği tak şimdi bu adaletmi karlı yola çıkacaksa taksın adam geçirme geri dönsün benim arabam daha karın üstüne basmamış ona kar lastiği takarsam kendimi keriz hissediyorum

  (0)
 7. KRN diyor ki:

  ÖNCELİKLE KIŞ ŞARTLARINDA ARAÇ KULLANIMINI ÖĞRETMEK GEREK
  MİLLETE.. TAMAMEN CAHİLCE HAREKET EDENLER VAR..

  (0)
 8. tırcı diyor ki:

  bu kanun ancak zengin lastik fabrika sahiplerini dahada zengin eder siyasilere baskı mı var acaba bunları ALLAH a havale ediyorum.

  (0)
  • Anonim diyor ki:

   doğru sölüyorsunuz

   (0)
  • kartal diyor ki:

   bırak kardeşim lastikciler zengin olsunda sana birşey olmasın . Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farkı kullandığım için çok iyi biliyorum bence kış lastiği takmak sadece kendi emniyetin için değil esas trafikteki diğer insanların emniyeti için çok gerekli esas seni Allaha havale etmek lazım

   (0)
  • Alberto diyor ki:

   Kış lastiği buzda herhangi bir avantaj sağlamıyor ki. Ancak karlı yollarda faydası var.

   (0)
 9. ismail diyor ki:

  Halihazırda hususi otomobillerde kış lastiği uygulaması zorunlu değildir.Diyorsunuzki kış lastiği güvenlik açısından iyidir.Buna katılıyorum.Sayğılarımla.

  (0)
 10. Lastik diyor ki:

  Zorunlu olsun ya da olmasın, 7°C’nin altındaki sıcaklıklarda kış lastiğinin takılması can güvenliği açısından çok önemli.
  Bilinmelidir ki, yaz lastiklerinin hamuru 7°C’nin altındaki sıcaklıklar için uygun değildir ve özelliğini kaybeder; en önemlisi ise frenleme performansından ödün verir. Sadece kendi güvenliğimiz değil, yoldaki diğer sürücülerin ve yolcuların güvenliği için de kış lastikleri takılmadılıdır.

  (0)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek bilgi kategorisinden HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar