01 ŞUBAT 2015 PAZAR 15:12

Temel Jimnastik Hareketleri ve Resimli Cimnastik Duruşları Nelerdir

1 Şub 2015 12:23 Şayet jimnastik sporuna yeni başlayanlardansanız jimnastiğin en temel hareketleri olan duruş ve pozisyonları öğrenmeniz gerekecektir. Bu hareketlerden bazıları sizlere acı verebilir. Özellikle....


Şayet jimnastik sporuna yeni başlayanlardansanız jimnastiğin en temel hareketleri olan duruş ve pozisyonları öğrenmeniz gerekecektir. Bu hareketlerden bazıları sizlere acı verebilir. Özellikle karın kaslarında bir miktar yanma hissi ilk başlarda gayet normaldir. Ancak zamanla bu acı gidecek ve jimnastiği başarabilmenin keyfini sizler de çıkarmaya başlayacaksınız. Jimnastikte her hareketin bir doğru pozisyonu vardır. Sporcunun fundamentali yani elementleri bu pozisyonları doğru yapmasıyla ölçülür. En doğru biçimde jimnastik duruşlarını yapabilenler büyük ihtimalle ileride şampiyonlukların en önemli adaylarıdır.

Jimnastikte temel hareketler ve duruşlara geçmeden evvel ilk olarak sizlere nefes alıp vermenin bu sporda son derece önemli olduğunu hatırlatalım. Doğru nefes alan kişiler jimnastik antrenmanları sırasında hem hareketleri daha doğru bir biçimde yapabilirler hem de konsantrasyonu en üst seviyede tutarlar. Diğer yandan da akciğer kapasitesi genişlediği için kondisyon artar. Şimdi sizlere yukarıda resimlerini de verdiğimiz jimnastik duruşlarını vücudumuzun kısımları bazında açıklayalım.

ESAS DURUŞ: Omuzlar dik, ayaklar topuktan bitişik, eller yandan diz kapaklarının yanlarına değecek şekilde 1. resimde gördüğünüz temel jimnastik duruşudur.

AÇIK BACAK DURUŞU: Esas duruştaki şekli bozmadan ayakları 90 derece açıyla açtığımız duruştur. Ayakların açış açısını anlamak için omuz hizasının ayak açıklığı içerisinde kalması gerekmektedir.

KARTAL DURUŞU: Ayaklar omuz hizasına çekilir. Ayakları açık bacak duruşuna göre biraz daha içeriye çektiğimiz ve belden 90 derece açıyla eğilme pozisyonuna girdiğimiz duruş pozisyonudur. Kollar her iki yana zeminle paralel olacak şekilde açılır. Ancak eller ayak hizasında biraz geride kalır. Baş ileri doğrultulur.

PLANÖR DURUŞU: Kartal duruşuna benzer ancak ayaklardan bir tanesi 4. resimde görüldüğü gibi yere paralel olacak biçimde kaldırılarak ve diz kapağından kırlmaksızın uzatılır.

YE DURUŞU: Tek ayak üstüne durulur ve diğer ayak 120 derece açıyla resimdeki gibi yana açılır ve kesinlikle dizden kırılmaz. Ayağın tarafında yer alan kol da kırılmadan ayak parmaklarına dokunur.

ÖNE HAMLE DURUŞU: Esas duruş pozisyonu alınır ve sağ ayak yarım adım öne, sol ayak bir adım arkaya atılır. Sağ ayak dizden kırılır, sol ayak arkaya gergin pozisyonda esner.

 

Temel Jimnastik Hareketleri

1) ESAS DURUŞ

 

Temel Jimnastik Duruşları

2) AÇIK BACAK DURUŞU

temel cimnastik duruşları resimli 3) KARTAL DURUŞU
4.planor temel cimnastik duruşları JİMNASTİK DURUŞLARI 4) PLANÖR DURUŞ temel cimnastik duruşları video5) YE DURUŞU

temel cimnastik duruşları vikipedi

6) ÖNE HAMLE DURUŞU

7

7) YANA HAMLE DURUŞU

8

8) GERİYE HAMLE DURUŞU

temel jimnastik hareketleri ve isimleri

9) ÇÖMELME POZİSYONU

temel jimnastik hareketleri ve isimleri

TEK DİZÜSTÜ DURUŞ

10.dizustu.yan temel cimnastik duruşları JİMNASTİK DURUŞLARIDİZ ÜSTÜ DURUŞ temel jimnastik hareketleri duruşları isimleriDİZ ÜSTÜ OTURUŞ

resimli temel cimnastik duruşları

DÖRT AYAK DURUŞ

resimli temel cimnastik hareketleri

DÜZ BANK DURUŞU

 

resimli temel jimnastik duruşları

TERS BANK DURUŞU

Resimli Cimnastik Duruşları NelerdirDÜZ CEPHE DURUŞU( ŞINAV POZİSYONU ) Resimli Jimnastik Duruşları NelerdirTERS CEPHE DURUŞU Resimli Jimnastik Duruşları Video İzleYAN CEPHE DURUŞU
bacBACAKLAR UZUN OTURUŞ bacBACAKLAR AÇIK OTURUŞ resimli jimnastik hareketleri temel jimnastik duruşlarıENGEL OTURUŞU

jimnastik duruşu

CİMNASTİK OTURUŞU

temel cimnastik

ASKER OTURUŞU

 bagdasBAĞDAŞ OTURUŞ

temel jimnastik

DESTEKLİ ÇAKI DURUŞU

denge.cakisi temel cimnastik duruşları JİMNASTİK DURUŞLARIÇAKI DURUŞU

resimli temel jimnastik duruş hareketleri

MUM DURUŞU

resimli temel jimnastik pozisyonları

SIRTÜSTÜ YATIŞ POZİSYONU

en temel jimnastik duruşu resimYÜZÜSTÜ YATIŞ POZİSYONU

resimli jimnastik duruşları resimleri

KÖPRÜ DURUŞU

resimli jimnastik hareketleriKÜÇÜK KÖPRÜ DURUŞU

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. axdacscxc diyor ki:

    diğerlerinin açıklaması nerede bn hiç beğenmedimm

    (11)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

bilgi kategorisinden en son haberler

©