01 KASIM 2014 CUMARTESİ 08:45

Haberahval! Haber, iş ve yaşam portalı

Babalara doğum izni 56 gün
Babalık izninin 10 günden 56 güne çıkarılması için kanun teklifi verildi. CHP, babalık izninin 10 günden 56 güne çıkarılması için kanun teklifi....

Babalık izninin 10 günden 56 güne çıkarılması için kanun teklifi verildi.
CHP, babalık izninin 10 günden 56 güne çıkarılması için kanun teklifi verdi. Teklif uyarınca eşi doğum yapan devlet memurlarına verilen 10 günlük babalık izni süresinin, 8 haftaya çıkarılması öneriliyor.
Gazeteport’un edindiği bilgiye göre, CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ‘Mazeret İzni’ başlıklı 104’üncü maddesinde değişiklik öngörüyor. Teklifin gerekçesinde babalık izninin Norveç’te 12 hafta, Slovenya’da 90 gün, İsveç’te ise anne ve babanın paylaşarak kullanabilecekleri 16 ay olduğu hatırlatıldı.
Teklifin ekonomik ve sosyal yaşamda kadın erkek arasındaki cinsiyet eşitsizliğinin kaldırılması yolunda da katkı sağlayacağını belirten Erdemir, bebeğin bakımında anneyle birlikte daha fazla sorumluluk üstlenen babaların bebekle daha kuvvetli bir bağ kurma imkanına sahip olacağı ifade etti. Norveç’te bir süre önce çocukları doğan iki bakan, 12 hafta izne ayrılmıştı.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. Anonim diyor ki:

  SAYIN BAŞBAKANIM ŞU DOĞUM İZNI YASASINI HEMEN ÇIKMA ŞANSI VARMI

  (0)
 2. Anonim diyor ki:

  Sayin BAS BAKANIM su yasayi jet hiziyla
  Onaylarsaniz babalarin yuzunu guldurursunuz

  (0)
 3. fırat turgut diyor ki:

  Bozum neden uzaklarımız bu kadar kısa

  (0)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek çalişma hayati kategorisinden HABERLER

SON DAKİKA HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar