Askere zam yapılacak mı? Subay, Astsubay Uzman maaşları ne kadar? TSK Personeline 2016’da zam var mı?

TSK personeli 2015 Temmuz ayında %5 ekstra zam aldı. 2016 yılında askere zam yapılacak mı? TSK personeli 2016’da maaş zammı alacak mı? Ülke güvenliği için canlarını ortaya koyan bir meslek grubu olan askerlerin maaşları da.

2016-01-20 16:17 - Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil. Konfüçyüs

TSK personeli 2015 Temmuz ayında %5 ekstra zam aldı. 2016 yılında askere zam yapılacak mı? TSK personeli 2016’da maaş zammı alacak mı?

Ülke güvenliği için canlarını ortaya koyan bir meslek grubu olan askerlerin maaşları da sürekli gündeme geliyor. Geçtiğimiz yıl (2015) asker maaşlarına uzun yıllardan sonra %5 oranında zam yapıldı. TSK personeli 2015 Temmuz ayında %5 ekstra zam aldı. 2016 yılında askere zam yapılacak mı? TSK personeli 2016’da maaş zammı alacak mı?

Her an canlarını kaybetme pahasına görev yapan askerlere ödenen maaşlar, geçmiş yıllara göre düşüş gösteriyor. Halk arasında çok yüksek maaş aldıkları düşünülen TSK personeli aslında o kadar yüksek maaşlar almıyor. Yapılan işe bakıldığında başka bir meslek dalında hayati risk bulunmuyor. Ülke için hayatlarını ortaya koyan askerlerin maaşları bu kapsamda değerlendirildiğinde oldukça düşük kalıyor.

2016 Subay maaşları ne kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan subaylar mesleğe teğmen rütbesi ile başlıyor. Teğmen maaşları branşa ve görev yapılan birliğe göre değişiklik gösteriyor. Herhangi bir ekstra tazminat olmayan branşlarda görev yapan bir teğmenin 2016 Ocak maaşı yaklaşık 3450 TL civarında. Teğmen’den sonraki rütbeler olan Üsteğmen, Yüzbaşı, Binbaşı, Yarbay ve Albay maaşları ise kademeli olarak artıyor.

2016 Uzman Çavuş maaşları ne kadar?

TSK’da rütbe olarak subay ve astsubaylardan sonra gelen uzman çavuşlar, maaş olarak en düşük maaşları alıyorlar. 2016 Uzman Çavuş maaşları yaklaşık 2.600 TL civarından başlıyor. Görev süresine, branşa ve görev yerine göre maaşlar artış gösteriyor.

2016 Astsubay maaşları ne kadar?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay yardımcısı olarak görev yapan astsubaylar subaylara göre daha düşük uzman çavuşlara göre daha yüksek maaş alıyorlar. 2016 Ocak ayı itibariyle yeni göreve başlayan bir astsubayın maaşı yaklaşık olarak 2900 TL civarında. Bu tutara görev yapılan branş ve birlikle ilgili tazminatlar varsa ekleniyor ve maaş bir miktar daha yükselmiş oluyor.

2016’da Askere Zam Yapılacak mı?

TSK personelleri “2016 yılında askere zam yapılacak mı?” diye merak ediyor. Askeri personeller memurlara verilen %6’lık zamdan yararlanacak. Bu zam dışında şu an için resmi olarak ekstra bir zam bilgisi bulunmuyor. Ancak 2016 Yılı Yan Ödeme Kararnamesi açıklandığında askere ekstra zam yapılıp yapılmayacağı belli olacak.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER