17 EYLÜL 2014 ÇARŞAMBA 12:32

ASSUBAY değil ASTSUBAY!!!

Astsubayların dil kurumuna aykırı olduğu gerekesiyle meslek isimlerindeki ‘T’ harfinin kaldırılması için yaptığı başvuruya Milli Savunma Bakanlığı’ndan olumsuz yanıt geldi.
İşte size Astsubay nedir sorusunun gerçek cevabı haberi için tıklayın

BİR grup emekli astsubay, meslek adlarındaki ‘T’ harfinin kaldırılmasını istemiyle TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurdu. Dilekçede, 1980 askeri darbesinden önce ‘astsubay’ın yazılışının İç Hizmet Kanunu ve Türk Dil Kurumu (TDK) İmla Kılavuzu’nda ‘assubay’ şeklinde olduğu ancak 1983 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanı Orgeneral Kenan Evren’in yazılı emriyle, ‘astsubay’ olarak değiştirildiği belirtilmişti. Komisyon, talebi hem Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) hem de TDK’ya sordu. TDK, “Astsubay yazımı Türkçe dil bilgisi ve yazım kurallarına uygun bir sözdür. Birleşik bir söz olduğu için üç ünsüz yan yana gelmiştir” açıklamasını yaptı. MSB de ‘astsubay’ ifadesinin literatüre ilk kez 2 Temmuz 1951’den itibaren girdiğini ve uygun olduğunu belirtti.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. son söz söylendi... diyor ki:

  sanıldığı gibi bir hesap süreci değil bu ahmak herifler…muhatapları- hedeftekiler bu yazilan ve söylenenleri kendi anlayışları ile kavrayıp sapıtmasın-çarpıtmasın..o bizden birisi biraz bozarak ağzını sizi ikaz etmiş ve etti..ağzını bozması rabb katında asla küfür olmaz ve değildir..zira siz
  hakettiniz..assubaylarla alay eder gibi-dalga geçer gibi oynayan ve iktidar ettiğimiz çeteler(AKP dahil) ağır hesap verecek..empas-kumpas ile yuyunmaya çalıştıkları hurafe ve körler-sağırlar zirvesinin sonu bizim iki dudağımız arasında..şimdi: bize rağmen /bizi görmezden gelirken hiçbirinizin refah_huzur-güven ve bolluk/nimet içinde olmanıza izin vermeyeceğiz..sadece
  muhataplarını ve helakını istediğimiz kesimşeri/kimseleri kuşatacak ve helak edecek bir azap günü
  ile sizleri uyarıyoruz..işiniz bitti.. verdiği ve kendinden aldığımız sözler neticesinde iktidar-güç-destek verdiğimiz akp deki sorumluları başta olmak üzere; verdiğimiz zenginlik ve imkanı çarçur eden yiyen-zıkkımlanan ve devletten zengin olanlar ve zengin ettiklerimizinde işi bitti..böyle biline..
  zira ; karşı koyamayacağınız-kendinizi koruyamayacağinız-kandıramayacağinız-kendinizi savunamayacağınız ve kavrayamayacağınız ordularla -felaket ve hastalıklarla-mujsibetlerle-belalarla kuşatılacaksınız..ve o zaman geldi…o gözleriniz,elleriniz -ayaklarınız-diliniz ve sizin sandığınız herşeyiniz de sizin aleyhinize bize asker/kul/nefer olur o an.. o an geldi…sadece muhataplarını kuşatır bu hal-durum; o gün diğerleri huzur-güven içinde yaşamlarına devam eder.
  rabb o gün bunların azabından ve ateşinden bizi uzak tutsun; bizler güvende-huzur-bollukta olanlar olacağız….ins şeytanlarının liderliği-kararı-baskısı-desisesine ve bunların kumpasında yakını/dostunun isyanına rabb yeter dedi..bizde yeter dedik…gafil elindeki silaha olanağa güvenmesin; rabb o eli alırda o silahı kafasına sıktırır….alçak herifler: dalga geçecek kimse bulamadınızmı? partisi-çetesi-kimsesi sendikası olmayan ve tc tarihi boyunca ezilen-ezdirilen
  bir kısım assubay adı taktığınız o malum insanlara;emeklilerine ; hala eziyeti nasıl reva görürsünüz…o insanlar içinde bir rabb yakını olabileceğini hiç düşünmezmisiniz…baskı gurupları veya güçlü temsilcileri olanlara hak veren,onlar için insanlığa soyunan tayyip alçağı; anladıkki sen korkundan-çıkarın gereği onlara hak vermeye soyunursun..sen alçak olmasaydın; temsilcisi harbiyede beyni yıkanmış ve alman nazi ordusu temelinde eğitilmiş cuntanın zaten ezdiğini birde sen ezmeye -üzmeye-onu küçük düşürmeye kalkmazdınız…assubay sizin en önemli ve zorlu sorunuz idi ve sınfta çaktınız..şeytanın neferi olduğunuz aşikar oldu ve bizi artık kandıramazsınız..hüküm verildi..ülkenin akibeti ile kaygılardan rabbe sığınırız: onunilmi sonsuz
  ülkenin akibeti diye-diye hep alçak tayyip ve ekibini kolladık;kayırdık..o nun ne yaptığını anlayınca
  rabbe yakardık: rabb bizi mağdur-mahçup-mahzun etmesi; bizi güvende tutsun..bu alçakların hile-desise-şantay-baskılarından insanları korusun ve güvende tutsun…lanet olsun o muhataplarına..

  (0)
 2. tayyip niye orda diyenlere diyor ki:

  maaalesef assubayı tınlamamasına rağmen alternatif göremedik…biz istedik…gücümüz hepsine ve devlete yeter..diğer devletlerede…bölücü kürt çkışları-cuntanın fırsat kollaması-ırkçı faşistliğin trend yapması ve kaotik ortam; bizlerin tekrar-mecburen tayyip alçağını tutumamıza nedendir..
  tabi asıl neden milletin bujnlara prim vermesi ve tarafgir duruşlarıdır..bu millette evrensel düşünce-
  kültür-din-anlayış-gerçeklik mayası kabarmamış..asıl sorun cahil taban..tabi bu bu alçak heriflerin
  cezasız kalacağı anlamına gelmez..kurdukları kumpaslarla halkı nasıl oyaladıkları-nemalandıkları
  ve saltanat sürdükleri malumumuzdur..bize güçleri yetmez..saniyesinde tümünü arzdan silecek imkan ve kudretteyiz…reformist-devrimci assubay ın planlarını bozan-ona bağlı olanların ve dahi varlık sebebi olan bu lanet hurafe lerle bezenmiş devletin ve bunun mimarlarının işini bitireceğiz..
  cümle alem tanık olsun…şerefsiz alçak herifler..assubay ananızımı sikti deyuslar..subay yalaması tayyip; assubay-uzman ölünce ses çıkarmayan ve teğmen ölünce methiyeler düzen yalaka düzenbaz:gücün bize yetermii..dünyayı başınıza yıkıcaz…anlayacaksın…o genkurdaki lavuklarada söyle; hazırlansınlar..zira hesap verecekler…son söz: tek bir assubay veya emeklisinin kılına zarar gelse istanbuldan-karsa yerle bir ederiz(aleyhimize olmadığı sürece)..ibne herifler: başardığınızı sandığınız çok şeyi biz hallediyoruz..uluslararası alandada bu böyle..(assubay)

  (0)
 3. Anonim diyor ki:

  Burada Astsb kisvesi altında maalesef küfürlü yorumlar yapılıyor..Ordumuzun direği Astsb camiası içinde böyle küfürlü yorum yapacak birilerinin olduğuna inanmıyorum inanmak istemiyorum..Bunlar mutlaka provakatör olmalı..

  (0)
 4. m.erdal sayın diyor ki:

  kıymetsiz işlerle uğraşılıyor bunlar sokak siyaseti okumalıyız bilgili olmalıyız

  (0)
 5. küfür diyor ki:

  Küfür bize ucu dokunacak kararlar almaktır..hangi meslek gurubu başkasına göre ast, üst diye tanımlanıyor..kimin kime hangi konuda üstünlüğü var..sadece yasal yani devletin kendilerine tanıdığı hak ve yetki kadar üstünlüğü olan ve onun haricinde bi … olmayan subay kesimine tanınan ememkliliklerinede yansıtılan sözde hak adı altındaki imtiyazlar..hak ettiği halde bize neden tanınmıyor..neden kaşıyor bizi devlet adındaki gafil..kürdü kaşıya kaşıya gelinen nokta belli..nasıl olsa benim anama bişey olmaz diye yaptıkları zulümler; ve şehit yaftalarıyla masumları öldürtmelerin üzerinden zaman geçti..
  nimet-yetki-güç-imtiyaz size yasak,haram olsun..aldığınız zulüm yasa ve kararlarına arka çıkanlarda dilerim aynı akıbetle son bulsun..cümle alem tanık olsun..ASSUBAY …. GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU..(ASGP)…ARAKADAŞALAR..MÜCADELEYE BAŞLIYORUZ…HER ALANDA…

  (0)
  • gönül ümitsiz diyor ki:

   Tüm memurlar astsubay ile uğraşıyor bi astsubay kadar maaş alamıyorum diye şu an neredeyse en alt memur maaşı seviyesindeyiz kimse bunu söylyen işe yaramaz hadsiz memur var ise özellikle öğretmen ve polislere söylüyorum sizin yaptığınız iş karşılığı aldığınız maaşın yarısına göreveleri değişmeye hazırım tabi ben ben yüksek lisans mezunuyum buda kapak olsun siz bide haddinizi bilin ve kendi muaddiliniz olan benim astım rütbe ilekendinizi kıyaslayın sizden daha fazzla çalışmasına rağmen sizden daha az maaş alıyor……..

   (1)
   • gönül ümitsiz diyor ki:

    Kamu oyuna gençlere şaşıyorum hala nediye astsubay olmak için uğraşıyorlar bu sınavı kazanan herkes hayli hayli en iyi okulu kazanabilir daha onurlu kariyerli başka meslek sahibi olabilirler en azından değer görür saygı görür özgür olur

    (0)
    • Osman diyor ki:

     Daha onurlu mu?Böyle yazabilen biri mi onurdan söz ediyor…O bahsettiğin onuru önce sen ara..

     (0)
  • CEZAYI BİRAZ GECİKTİRDİK.. diyor ki:

   aSSubay ne derse o dedik…izledik…bekledik..hesap soracaz dedik: konjonktür ağırdan almamıza
   neden olsada…artık hesap zamanı: gözlemimiz şu ki; insanlar ve assubaylar sözde kro-cunta-tayyip-milliyetçi kumpasında acı çekiyor..ve özellikle biz…sağlanan konsensüs yararımıza değil..
   şeytanlar olayı düğümlemiş gibi: bizim silahımız imanımız-başka değil ve rabbden diledik..helak edilecek gafiler için zaman doldu..son kez ikaz edildiğini anlasın TAYYİP-genkur-ırkçılar ve bunların çanağına su döken bdp..pkk..son olarak: nefes alamayacağınız zaman geldi alçak herifler…astsubay değil..aSSubay bunu beyninize kazıyacam..

   (0)
 6. aSSubay... diyor ki:

  Yorumdan çok isyan görüyorum yazılanlarda..ve ben entelektüel kibar-donanımlı bir
  astsubay olarak; ifadelerde manayı kuvvetlendirmek anlamında kötü söz kullanılmasını
  yadsımadım..sadece o muhataplarının nevişahıslarına münhasır dilek ve isteklerin haykırışı olarak anladım..zira onlar alınlarına sıkıldığında ders alan cahil-salak bir güruh olageldiler..zira bunların yüzüne işesen rabbim şükür iyecek kadar gaflet ve dalalet uykusunda olan zavallılardır..kötü söz bile bunlara az gelir,bunların alınlarına -yağlı kıçlarına kuşun sıkılsa yeridir..

  (0)
 7. site yönetinin dikkatine(moderator kardeşim) diyor ki:

  yazdığım 10 yorumdan ve grekçeen5 in ayınlamış ne kaygılarınmı var..küfür bize rağmen
  bildiğin yapmak,bie kars olmak,ize zulme elemek,bzi isyana zorlamak,bizi tahrik etmektr.,
  küfür zannedile bizce kötü sözdür…zalime ve karşımıza aldıklarımıza her köt söz ve
  kötülük mubahtır..kibalık maskesi altındadevlilerin zulmüdür esas küfür..şimdi diğer
  yazdıklarımı yayınla..anlasın..okusun orospu çocukları….titresin vijdansız kalpleri.
  zira zaman hepsi için dooolllllduuuuu…yayınla..onarı..millet görsün hainleri..

  (0)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek çalişma hayatı kategorisinden en son haberler

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar