03 EYLÜL 2014 10:01

ASSUBAY değil ASTSUBAY!!!

Astsubayların dil kurumuna aykırı olduğu gerekesiyle meslek isimlerindeki ‘T’ harfinin kaldırılması için yaptığı başvuruya Milli Savunma Bakanlığı’ndan olumsuz yanıt geldi.
İşte size Astsubay nedir sorusunun gerçek cevabı haberi için tıklayın

BİR grup emekli astsubay, meslek adlarındaki ‘T’ harfinin kaldırılmasını istemiyle TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurdu. Dilekçede, 1980 askeri darbesinden önce ‘astsubay’ın yazılışının İç Hizmet Kanunu ve Türk Dil Kurumu (TDK) İmla Kılavuzu’nda ‘assubay’ şeklinde olduğu ancak 1983 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanı Orgeneral Kenan Evren’in yazılı emriyle, ‘astsubay’ olarak değiştirildiği belirtilmişti. Komisyon, talebi hem Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) hem de TDK’ya sordu. TDK, “Astsubay yazımı Türkçe dil bilgisi ve yazım kurallarına uygun bir sözdür. Birleşik bir söz olduğu için üç ünsüz yan yana gelmiştir” açıklamasını yaptı. MSB de ‘astsubay’ ifadesinin literatüre ilk kez 2 Temmuz 1951’den itibaren girdiğini ve uygun olduğunu belirtti.

SON DAKİKA!: Böyle tanıtım görülmedi!

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. Anonim diyor ki:

  Burada Astsb kisvesi altında maalesef küfürlü yorumlar yapılıyor..Ordumuzun direği Astsb camiası içinde böyle küfürlü yorum yapacak birilerinin olduğuna inanmıyorum inanmak istemiyorum..Bunlar mutlaka provakatör olmalı..

 2. m.erdal sayın diyor ki:

  kıymetsiz işlerle uğraşılıyor bunlar sokak siyaseti okumalıyız bilgili olmalıyız

 3. küfür diyor ki:

  Küfür bize ucu dokunacak kararlar almaktır..hangi meslek gurubu başkasına göre ast, üst diye tanımlanıyor..kimin kime hangi konuda üstünlüğü var..sadece yasal yani devletin kendilerine tanıdığı hak ve yetki kadar üstünlüğü olan ve onun haricinde bi … olmayan subay kesimine tanınan ememkliliklerinede yansıtılan sözde hak adı altındaki imtiyazlar..hak ettiği halde bize neden tanınmıyor..neden kaşıyor bizi devlet adındaki gafil..kürdü kaşıya kaşıya gelinen nokta belli..nasıl olsa benim anama bişey olmaz diye yaptıkları zulümler; ve şehit yaftalarıyla masumları öldürtmelerin üzerinden zaman geçti..
  nimet-yetki-güç-imtiyaz size yasak,haram olsun..aldığınız zulüm yasa ve kararlarına arka çıkanlarda dilerim aynı akıbetle son bulsun..cümle alem tanık olsun..ASSUBAY …. GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU..(ASGP)…ARAKADAŞALAR..MÜCADELEYE BAŞLIYORUZ…HER ALANDA…

  • gönül ümitsiz diyor ki:

   Tüm memurlar astsubay ile uğraşıyor bi astsubay kadar maaş alamıyorum diye şu an neredeyse en alt memur maaşı seviyesindeyiz kimse bunu söylyen işe yaramaz hadsiz memur var ise özellikle öğretmen ve polislere söylüyorum sizin yaptığınız iş karşılığı aldığınız maaşın yarısına göreveleri değişmeye hazırım tabi ben ben yüksek lisans mezunuyum buda kapak olsun siz bide haddinizi bilin ve kendi muaddiliniz olan benim astım rütbe ilekendinizi kıyaslayın sizden daha fazzla çalışmasına rağmen sizden daha az maaş alıyor……..

   • gönül ümitsiz diyor ki:

    Kamu oyuna gençlere şaşıyorum hala nediye astsubay olmak için uğraşıyorlar bu sınavı kazanan herkes hayli hayli en iyi okulu kazanabilir daha onurlu kariyerli başka meslek sahibi olabilirler en azından değer görür saygı görür özgür olur

 4. aSSubay... diyor ki:

  Yorumdan çok isyan görüyorum yazılanlarda..ve ben entelektüel kibar-donanımlı bir
  astsubay olarak; ifadelerde manayı kuvvetlendirmek anlamında kötü söz kullanılmasını
  yadsımadım..sadece o muhataplarının nevişahıslarına münhasır dilek ve isteklerin haykırışı olarak anladım..zira onlar alınlarına sıkıldığında ders alan cahil-salak bir güruh olageldiler..zira bunların yüzüne işesen rabbim şükür iyecek kadar gaflet ve dalalet uykusunda olan zavallılardır..kötü söz bile bunlara az gelir,bunların alınlarına -yağlı kıçlarına kuşun sıkılsa yeridir..

 5. site yönetinin dikkatine(moderator kardeşim) diyor ki:

  yazdığım 10 yorumdan ve grekçeen5 in ayınlamış ne kaygılarınmı var..küfür bize rağmen
  bildiğin yapmak,bie kars olmak,ize zulme elemek,bzi isyana zorlamak,bizi tahrik etmektr.,
  küfür zannedile bizce kötü sözdür…zalime ve karşımıza aldıklarımıza her köt söz ve
  kötülük mubahtır..kibalık maskesi altındadevlilerin zulmüdür esas küfür..şimdi diğer
  yazdıklarımı yayınla..anlasın..okusun orospu çocukları….titresin vijdansız kalpleri.
  zira zaman hepsi için dooolllllduuuuu…yayınla..onarı..millet görsün hainleri..

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek çalişma hayatı kategorisinden en son haberler

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar