04 TEMMUZ 2015 CUMARTESİ 22:00

Asgari ücret ve işsizlik maaşı ne kadar oldu?

04 Temmuz 2015 Cumartesi 21:24:01 MYP Genel Başkanı Ahmet Reyiz Yılmaz, ‘Asgari ücret 2 bin lira, işsizlik maaşı ise 900 lira olacak’ dedi. Haziran 2015’te yapılacak genel seçimler öncesinde siyasal partiler seçim hazırlıklarını sürdürüyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan zamma ...

Asgari ücret ve işsizlik maaşı ne kadar oldu?

MYP Genel Başkanı Ahmet Reyiz Yılmaz, ‘Asgari ücret 2 bin lira, işsizlik maaşı ise 900 lira olacak’ dedi.

Haziran 2015’te yapılacak genel seçimler öncesinde siyasal partiler seçim hazırlıklarını sürdürüyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan zamma rağmen, açlık sınırının altında kalan asgari ücretin seçim sürecinde yine sıkça gündeme gelmesi bekleniyor. Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP) Genel Başkanı Ahmet Reyiz Yılmaz yaptığı yazılı bir açıklamayla asgari ücrette çalışanları mutlu edecek adımları atacaklarını belirtti. Yılmaz, ‘Asgari ücret 2 bin lira, işsizlik maaşı ise 900 lira olacak’, dedi.

İşte MYP lideri Yılmaz’ın o açıklaması:

ASGARİ ÜCRET 2 BİN LİRA OLACAK
“Söz veriyorum işsizlik maaşı 900 lira, asgari ücret 2 bin lira olacak’ diyen Yılmaz, ‘Yeter ki vatandaşımız bizleri desteklesin. Bizleri meclise taşısın. İktidar olmadan da hükümetleri bu işsizlik maaşı ve asgari ücrete zorlayacağız.”

KAYNAK HAZIR
“Ben işadamıyım. Yıllardır uluslararası projeler yöneten 10 binleri istihdam eden birisiyim. Karnımdan konuşmam. Verilir diyorsam bu rakamların kaynağını da ortaya koyarım. Mevcut hükümet 13 yılda bu milletten 3 trilyon dolar vergi toplamıştır. 2 milyon işsize aylık 1 lira maaş vermenin bütçeye maliyeti, yıllık sadece 9 milyar dolardır. Bu rakam ise yıllık bütçenin yaklaşık yüzde 2’sidir. Buna göre sadece kamuda tasarruf bile bu maaşı karşılar.”

İSRAF EDİLİYOR
Geçtiğimiz 13 yıl boyunca 3 triyon dolar vergi ile bütçeye gelir üreten bir Türk milleti olduğunu söyleyen Yılmaz, ‘Bu rakamlar basit ve yabana atılır rakamlar değildir. Bunun karşılığında 13 yılda sadece 300 milyar yatırım var. Kısaca verilen verginin sadece yüzde 10 kadarı yatırıma dönmüştür. Geriye kalan 2.7 trilyon dolar sorgulanmalıdır. Bu rakam sorgulandığında bu ülkenin aslında sıkıntı çekmeden vatandaşlarını refah içinde yaşatabileceği anlaşılacaktır’ şeklinde konuştu.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..