31 TEMMUZ 2014 04:18

Emeklilikte yaşa takılanlar dikkat!h33
Emeklilikte yaşa takılanlar dikkat!h33
4-C’liler emekliliğe kadar sorun yaşamayacakh33
4-C’liler emekliliğe kadar sorun yaşamayacakh33
Bu anket CHP ve MHP’yi üzecek!
Bu anket CHP ve MHP’yi üzecek!
‘Ben usta sürücüyüm’ demeyin
‘Ben usta sürücüyüm’ demeyin

Asgari ücret 2014 zammı 2014 askeri ücret ne kadar! 03072014h2

ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÇALIŞANA NE ZAMAN VERİLECEK – Asgari ücret zammı ne kadar olacak? son dakika 2014 Asgari ücret zammı açıklandı belli oldu mu? Asgari geçim indirimi ne kadar ...

ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÇALIŞANA NE ZAMAN VERİLECEK – Asgari ücret zammı ne kadar olacak? son dakika 2014 Asgari ücret zammı açıklandı belli oldu mu? Asgari geçim indirimi ne kadar oldu

Asgari ücret 2014 temmuz zammı-asgari geçim indirimi son durum haberi için tıklayın

Asgari ücret, 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 6 artışla net 846 TL’den 891 TL’ye yükselecek. Yapılacak olan 45 TL’lik zam vatandaşın ancak 1.5 kg et ya da günlük birer simit ile çay alabilmesine yetecek.
Bağımsız Sağlık-Sen’in yaptığı hesaplamaya göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kararı çerçevesinde, 1 Temmuz 2014’te asgari ücrete yüzde 6 oranında zam yapılacak, asgari ücret net 891.03 TL, brüt ise bin 134 TL’ye çıkacak.
15 milyon kişinin asgari ücretle çalıştığı Türkiye’de asgari ücret; “işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal şartlarına göre yaşamasını mümkün kılan” ücret olarak tanımlanıyor.
Ancak halen net 846 TL olarak uygulanan asgari ücret, 1 Temmuz’da yapılacak artışla sadece 891 TL’ye yükselecek. Bin 71 TL olan brüt asgari ücret ise bin 134 TL’ye çıkacak. Bu yıl yapılan düzenleme ile 16 yaşından küçükler için ayrı 16 yaşından büyükler için daha önce ayrı belirlenen asgari ücret düzenine son verildiği için asgari ücret tek tip olarak uygulanacak.
ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ BİN 332 TL
Brüt asgari ücretten yüzde 14 SGK primi işçi payı, yüzde 1 İşsizlik Fonu primi, yüzde 15 Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesiliyor. 1 Temmuz’dan itibaren asgari ücretin işverene bin 332 TL olacak olan maliyetinin ise yüzde 15.5′lik kısmını SGK primi işveren payı ile yüzde 2′lik kısmını İşsizlik Fonu işveren payı oluşturuyor. Bu nedenle asgari ücretin işverene maliyeti yaklaşık bin 332 TL’yi bulacak.
KAPICILAR İÇİN ASGARİ ÜCRET NET 964 TL OLACAK
Konut kapıcılarının ücretleri gelir vergisi ve damga vergisinden muaf tutuluyor. Böyle olunca, asgari ücretli bir kapıcının eline geçen net ücret, diğer asgari ücretlilere kıyasla daha fazla oluyor. Bu doğrultuda kapıcılar için halen 910 TL olarak uygulanan net asgari ücret, 1 Temmuz’da 54 TL artışla 964 TL olarak uygulanacak.
BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: SEFALET ZAMMI
Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, asgari ücrete 1 Temmuz’da yapılacak olan 45 TL’lik zammın artan enflasyon oranlarının bile çok altında kalacağına dikkat çekerek, 15 milyon asgari ücretli ve ailesinin insanca yaşayabilecekleri bir zam yapılmasını istedi. Bugün İsviçre’de asgari ücretin 4 bin frank (9 bin 728 TL) yapılmaya çalışıldığını söyleyen Bayraktar, Türkiye’deki ücretin ise komik olduğunu dile getirdi. Yapılması planlanan zammı “sefalet zammı” olarak nitelendiren Bayraktar, şunları kaydetti:
“Hükümet bir taraftan iktidarda oldukları süre içerisinde ekonominin çok iyi boyutlara ulaştığını savunurken, diğer taraftan işçilere layık görülen bu rakam kazın ayağının öyle olmadığının ispatıdır. Bizim talebimiz, ilgililerin asgari ücreti yeniden ele alarak, bu rakamı dünya ortalamasına taşımasıdır. Bu ücretle bir evin geçindirilmesi düşünülemez. O nedenle derhal gerekli düzenlemeler yapılmalı.”

Asgari ücret zammı ne kadar olacak? son dakika 2014 Asgari ücret zammı açıklandı öğren.

Asgari ücretin 2014′ün ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında ise yüzde 6 arttırılması kararlaştırıldı. Buna göre, asgari ücret yeni yılın ilk 6 ayında net 846 lira, ikinci 6 ayında ise net 891 lira olurken, mevcutta yaklaşık 803 lira olan asgari ücrete 43 lira zam yapıldı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2014′te geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Reşat Moralı Konferans Salonu’nda beşinci kez toplandı.

İşçi tarafını Türk-İş’in, işveren tarafını ise TİSK’in temsil ettiği toplantının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, komisyonun belirlediği rakamı açıklamak üzere salona geldi.

-16 yaş ayrımı kaldırıldı

Bakan Çelik, asgari ücretin dünyanın pek çok ülkesinde uygulandığını ve işçilere daha az ücretin verilmesini yasaklayan önemli bir sosyal politika aracı olduğunu söyledi.

Asgari ücrette 11 yılda reel olarak yüzde 72′lik, nominal olarak ise yüzde 336′lık artış sağladıklarını vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu yaptığı çalışmalarla bazı tavsiye kararlar aldı. Bizde bunu Hükümet olarak değerlendirdik ve yerinde bulduk. Bunların gerçekleştirilmesi için çalışmalara hemen başlayacağız. Bu yıl oy çokluğuyla asgari ücrette ’16 yaş altı’ ve ’16 yaş üstü’ uygulamasına son veriyoruz. Bundan böyle tek asgari ücret uygulaması gerçekleştirilecek. Ayrıca asgari geçim indirimi uygulamasını çalışanların lehine genişlettik. Dört çocuktan üç çocuğa indirmiş bulunuyoruz. Yani üç çocuğu olandan gelir vergisi alınmayacak.”

Çelik, 16 yaşla ilgili düzenlemenin ikincil mevzuatta yapılacak düzenlemeyi kapsadığını ve bunu önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleştireceklerini belirterek, asgari geçim indirimiyle ilgili düzenlemeyi ise yasal değişikliklik gerektirdiği için Meclis’e sevk edeceklerini söyledi.

-İlk 6 ay 846 lira olacak

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin oy çokluğuyla belirlendiğini vurgulayan Çelik, şu bilgileri verdi:

”Asgari ücretin 2014 yılının ilk 6 ayında yüzde 5′lik ücret artışıyla net 846 lira, brüt bin 71 liraya çıkması konusunda karar alınmış bulunuyor. İkinci 6 ay için yüzde 6 artış oldu. Bekar bir işçide net 891 lira, brüt bin 134 lira artışlar geçerli olacak. Yıllık artış oranı ise yüzde 11 düzeyine ulaştı.”

-”11 yıl asgari ücrette artış söz konusu”

“Asgari ücret, satın alma paritesi açısından ele alınınca 11 Avrupa ülkesini geride bırakacak bir düzeye ulaştık” diyen Çelik, milli gelire göre bakıldığı zaman da Türkiye’nin en önde olduğunu söyledi.

Çelik, asgari ücretin bir sosyal koruma ücreti olduğunu tekrarlayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun altında bir ücretin çalışana teklif edilmemesi anlamı taşıyan bir ücrettir. Bundan dolayı Türkiye’de asgari ücretten beyan her gün daha da düşmektedir. Yüzde 47′lerde olan asgari ücret beyanı şu an yüzde 32′lere düşmüş bulunmaktadır. Reel olarak bu 11 yıllık dönemde asgari ücrette artış söz konusudur. Bugün de enflasyon önümüzdeki yıl orta vadeli programda 5,3, büyüme yüzde 4 öngörülmüş iken asgari ücretin yüzde 11 düzeyinde artırılması Hükümetin veya kamunun bu meseleye bakışını çok net bir şekilde özetlemektedir. Şartlarımızı işverenlerle birlikte daha da zorladık. 4,5 ve 5 düzeylerinde olan işverenin bu yaklaşımını 6 düzeyine taşımış olduk.”

-”Yüzde 11′lik artış olumlu bir gelişme”

Bir basın mensubunun, “Asgari ücretteki 42 liralık artışı değerlendirir misiniz” sorusuna Çelik, şu yanıtı verdi:

“Özel sektörü de biliyorum, kamuyu da biliyorum. Binlerce çalışan asgari ücretin çok üzerinde rakama çalışıyor. Dolayısıyla asgari ücreti bir geçim ücreti değil, asgari ücreti bir koruma ücreti olarak ele aldığımız zaman bu yüzde 11′lik artışın ekonomik verileri de dikkate aldığımız zaman olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebilirim.”

83 Cevap
 1. HASAN diyor ki:

  işverenler şerefsiz

  (0)
 2. Anonim diyor ki:

  5 kuruşluk adam 4 kuruşluk zam yapmış
  kıvırsın rüzgar gülü yapsın gemiciğine taksın
  benden hediye olsun
  suriyelilere (9) la başlayan tc veriliyor
  seçime hazırlık
  hastanede ücretsiz muayene oluyor
  TC. askeri vatandaş dün teskere almış
  işi yok parası yok muayene olamıyor
  TC den ÇIKIP MÜLTECİMİ OLSAM 9lu tc mi alsam

  i vatanında muayene

  (0)
 3. Anonim diyor ki:

  ALLAH AKIL FIKIR VERSIN ADAM TOK SIRTI PEK NE ANLAR BIZIM HALIMIZDEN AYLIK ONLARIN COCUKLARIN MASRAFI BIZIM ASKERI UCRETIN 3 KATI HZ.OMERIN ADALETI YOK IMANA GELSINLER

  (0)
 4. Bahtıyar diyor ki:

  Bosa yasıyoz arkadas allah korkusu olsa boyle olmaz hakkım varsa bakmam gozunun son yasına helak olsunlar

  (-1)
 5. Muhammet diyor ki:

  Ne dıyorum bılıyormusun gariban hep garıptır acısı var tatlısı yok bu dunyada garıban olmasa zengınler heba olur yasamak yasatmak o kadar acıki yasamak ıcın kendımden utanıyorum yaptıgımın karsılıgını alamıyorsam yasamak ıcın gerek duymuyorum kısa ve oz garıban aglıcaksa sonsuz olumu isterim zengin zaten yasamak ister bırak yasasın ben veya baskası dunyaya surmunmenın bır nedenı yok sebebıde yok allah kımseyı gariban gondermısın dunyaya garıban kul isyandan baska bırsey bılmıyor

  (0)
 6. sevket ozanksrali diyor ki:

  Anneme bakim parasilicam hem devlet baba gecim besyuz diyo hem ben bakiciya dokuz veriyom adelette eksiklik var herakde emekliyim hem gecin hep baktir anneye hemde alamama bu ne adalet bu ne askeri ucret

  (0)
 7. Anonim diyor ki:

  Kira asgari ucreti geçmiş sağ olsun hukemet

  (0)
 8. Anonim diyor ki:

  Malesef kiralar asgari ucreti geçti ALLAH yardímcımíz olsun

  (0)
 9. dinal şahin diyor ki:

  Adım dinal şahin ben engelli olarak calışıyorum asgeri gecim indirimiyle yani 2cocuk hanım çalişmiyor asgeri ücret üzerin den ne kadar maaş almam lazim

  (0)
 10. Anonim diyor ki:

  Nasil böyle bir yorum yapa biliyo sayin celik soruyorum ona 1ay gecinsinler bakalim o parayla birde utanmadan yazmis 11 iyi rakamdiye utanin sizin cocunuz o parayi haclikdiye almaz biz alin terimiz icin aliyoruz insan bunu söylerken düsunur

  (0)
  • Anonim diyor ki:

   evet doru soyluyon buülkede adalet yooooooooooook çünkü budevlet islamla yürütülmüyor eyer yürütülseydi bunlar olmazdı selamın aleyküm

   (0)
 11. Murat diyor ki:

  Ben 4 yıllık universite mezunuyum. İngiliz Dili ve Edebiyati bitirdim. Asgari ucretle calisiyorum. Erkek arkadasim ile ayri bi eve cikmak istiyoruz ama bu sartlar altinda cok zor. Hala ogrenci makina okuyor. İleride muhendis olucak ama biz simdi ayni yastiga baskoymak istiyoruz. Asgari ucrete zam 5.000 lira olmali bence

  (0)
 12. Anonim diyor ki:

  Tabi onların cepleri dolu ben iki yıllık üniversite mezunuyum asgari ücretle çalışıyorum. Utanın ve birde ev geçindirmeye çalışıyorum. İnsanda biraz utanma oluryaa..tatil benim hakkım degilmi veya ev almak bu şartlarla ancak karnımızı zor doruyoruz.özel sektör para vermiyor. Ama siz kendi bünyenizdeki işçiyede memurada sahip çıkıyorsunuz biz ne yapalım. Nasıl olsa gene seçimler gelicek

  (0)
  • Anonim diyor ki:

   seçimler geldide ne oldu bir taşeron furyası çıkardıler seçimden önce herkes kuzu gibi verdi yine oyları sonrası fiyosko

   (0)
OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

İlginizi çekebilecek diğer çalişma hayatı kategorisinden haberler

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar