02 TEMMUZ 2015 PERŞEMBE 00:07

Asgari geçim indirimi de arttı. Kim ne kadar alacak?

01 Temmuz 2015 Çarşamba 21:24:01 Ne kadar asgari geçim indimi alacağız? Asgari ücretin artmasıyla birlikte, çalışanların aldığı asgari geçim indirimi miktarı da arttı. 2015 yılında asgari geçim indirimi tutarları değişti. Ayrıca üç çocuğu olanlar için bir de yasa değişikliği hazırlığı var. Radikal ...

Asgari geçim indirimi de arttı. Kim ne kadar alacak?

Ne kadar asgari geçim indimi alacağız? Asgari ücretin artmasıyla birlikte, çalışanların aldığı asgari geçim indirimi miktarı da arttı. 2015 yılında asgari geçim indirimi tutarları değişti. Ayrıca üç çocuğu olanlar için bir de yasa değişikliği hazırlığı var. Radikal gazetesinden Dr. Mehmet Bulut, kimin ne kadar asgari ücret alacağını yazdı.

Asgari geçim indirimi tutarınız ne kadar?

Okurlarımızdan e-posta ve Twitter adresimize her hafta çalışma hayatına ilişkin yüzlerce soru geliyor. Bu sorular halkımızın çalışma hayatına ilişkin doğru bilgiye ne kadar çok ihtiyaçlarının olduğunu da göstermekte. Bizler de gelen sorulara bu köşeden yazdığımız yazılarla yetişmeye çalışıyoruz.

Son günlerde en fazla gelen sorulardan birisi de asgari geçim indirimi ile ilgili. Okurlarımızdan Sinan Bey e-postasında; kendisinin ve eşinin asgari ücretle çalıştığını, 4 çocuklarının olduğunu ve asgari geçim indiriminden hiç faydalanmadıklarını söylüyor ve faydalanıp faydalanamayacaklarını soruyor.

Ne yazık ki özel sektörde birçok işçi hakkı olan asgari geçim indiriminden faydalanamamakta ve hatta böyle bir hakkı olduğundan da bihaber.

Asgari geçim indirimi, Gelir Vergisi Kanunu ile düzenlenmiş ve tüm çalışanlara durumlarına göre farklı tutarlarda yapılması gereken bir ödeme. Aslında ödemeden öte ödeyecekleri gelir vergisinden mahsup edilmesi gereken bir indirim.

Asgari geçim indirimi tutarı ne kadar?

Asgari geçim indirimi, ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarı üzerinden hesaplanmakta.

2015 yılı ilk altı ayı için brüt asgari ücret 1.202 TL. Yani 2015 yılı için asgari geçim indiriminin hesaplanacağı tutar 14.424 TL (1.202 x 12 ay).

Asgari geçim indirimi tutarı, çalışanın evli olup olmamasına ve çocuk sayısına göre değişmekte.

Buna göre yıllık asgari geçim indirimi 14.424 TL’nin;

– Çalışanın kendisi için % 50’si,

– Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u,

– Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5’i tutarında.

Yani çalışan kişi, kendisi, eşi ve çocukları için asgari geçim indiriminden faydalanabilmekte. Ancak, eşi açısından faydalanabilmesi için eşinin çalışmaması ve herhangi bir gelirinin olmaması gerekmekte.

Bekar bir çalışan için hesaplama yapacak olursak;

– Öncelikle yıllık brüt ücret tutarına asgari geçim indirimi oranı (0,50) uygulanmalı: 14.424 x %50= 7.212 TL

– Bu tutara %15 gelir vergisi oranı uygulanarak yıllık asgari geçim indirimi tutarı bulunur: 7.212 x %15= 1.082 TL

– Yıllık asgari geçim indirimi tutarı 12’ye bölünerek aylık tutar bulunur: 1.082 /12 = 90 TL

Yani bekar bir çalışanın aylık ödeyeceği gelir vergisinden 90 TL indirim uygulanmakta, dolayısıyla cebine 90 TL para girmekte.

Uygulanan asgari geçim indirimi oranı ve dolayısıyla faydalanılacak indirim tutarı eşe ve çocuk sayısına göre değişmekte. Bu durumu aşağıdaki gibi tabloyla özetleyelim;

Asgari geçim indirimi ödenmezse ne olur?

Şayet işveren tarafından asgari geçim indirimi uygulanmaz ve çalışana ödenmezse işveren hem İş Kanunu hem de Vergi Usul Kanunu açısından suç işlemiş sayılmakta. Bu durumda işverene İş Kanunu uyarınca işçi başına 153 TL idari para cezası kesilmekte.

Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan genel tebliğe göre, asgari geçim indiriminin işçilere ödenmemesi, mükellefler adına mahsup edilmemesi gereken indirim olarak kabul edileceğinden, re’sen ya da ikmalen tarhiyat yapılarak işverene vergi ziyaı cezası kesilecektir.

Ayrıca işveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse işçi tarafından iş sözleşmesi derhal haklı nedenle feshedilebilmektedir. Buna göre işçi kendisine asgari geçim indiriminin ödenmemesi gerekçesiyle iş sözleşmesini derhal feshedebilir ve 1 yıldan fazla kıdemi varsa kıdem tazminatını da alabilir.

Yeni torba yasada üçüncü çocukta oran artıyor

Meclise sunulan ve Salı günü komisyonda görüşülmeye başlanacak olan iş güvenliğine ilişkin torba yasa tasarısında asgari geçim indirimine ilişkin bir madde bulunmakta. Buna göre üçüncü çocuk için asgari geçim indirimi oranı %5 yerine %10 uygulanacak. Dolayısıyla tasarının yasalaşması halinde, 3 veya daha fazla sayıda çocuğu alan bir çalışanın maaşında 9 liralık maaş artışı olacak.

Ancak mevzuat hazırlama noktasındaki zaafiyet burada da kendini göstermiş bulunmakta. Nitekim asgari geçim indirimi oranlarında değişiklik yapma yetkisi Gelir Vergisi Kanunu’nun 32. maddesi ile Bakanlar Kuruluna verilmiş. Yani böyle bir düzenleme için yasal düzenlemeye gerek yok, Bakanlar Kurulu Kararı yeterli.

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Anonim diyor ki:

  devletin işciye sahip cıkmasını istiyoruz

  (0)
 2. tekin diyor ki:

  agi parası ozelde aylıklara yansımıyor nasıl ayarlıyorsa devlet bu parayı işverene değil asgri ücretlinin ayrı bir hesaba işsizlik sigorta parası gibi yatarsa herkes daha iyi yararlanır bizler asgri ücretle çalişyoruz ay sonunda bakıyoruz 2 çocuk bir eş parası hiç yansımıyor demekki işverenler bu parayı çaktırmadan bir şekilde ayarlıyor

  (0)
 3. reşit polat diyor ki:

  asgari geçim yardımı (indirimi )bu parayı yüzdedoksan işveren işçiye ödemiyorr. ey devlet madem böyle o arayı işçinin hesabına neden aktarmıyorsun .işveren zaten işçinin kanını sümürüyor yetmez gibi devlette bu teşvik ediyorr… işvereni şikayet etsem işimden olacağı ve devlet bu çok iyi biliyor ….bu işçiye değil iş verene ödüldür bu nedenle bütün hakkım saklı kalmak şartıyla ahirette hepinizden şikayetçiyim.

  (4)
  • sevil türk diyor ki:

   kanunlarda zenginlerden yanı.kimi kime şikayet edeceksinki..işveren her yerde kazanıyor zaten.alnının teriyle, helaliyle kazanan asıl emektar biz işçilerizzz.Allah hakkımızı yiyen işverenlerden hesabını sorsun…hakkım hangi işverende kaldıysa zehir zıkkım olsunn.

   (4)
   • Anonim diyor ki:

    Hepiniz haklisiniz bizimle ilgilenen yok secim zamani vad veren cok dilenci gibi oy istiyorlar secim biti vadlerde giti

    (0)
 4. Anonim diyor ki:

  3çocuk olan ailelerden asgari geçim ücr alınmayacaktı öyle diyodu kendileri ama bizler görmedikki

  (1)
 5. ali yüzgeç diyor ki:

  ben agari ücretle çalışıyorunm ama hiç bir zaman asgari geçim indirimini almadım sadece 949 tl maaş alıyorum. saygı deger devlet büyüklerimin bu haksızlıgı araştıracagını ümüt ediyorum.zaten yarı aç yarı tok yaşıyoruz bari asgari ücretlinin haklarını koruyun bunun mebali çok büyüktür.12. yıldan beri akpye oy vermiş bir vatandaş olarak hakkımı helal etmem devlet büyüklerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

  (1)
 6. hasan güzel diyor ki:

  askari ücreti eksik alıyorum devletim bunu görmüyormu bilmiyormu elden para alıyoruz birkaç kere denetlediler düzeldi ama 2 aysonra yine elden para almaya başladılar yüce dvletimden yardım istiyorum

  (2)
 7. aysin diyor ki:

  Özel bi cafede calisiyorum. AGİ yi asgariücretin icinde veriyolar nasil oluyor anlamadim.
  AGİ yi ayri almamiz gerekmiormu bilgi verirseniz .cok mnn olurum . Simdiden tesekkürler

  (1)
 8. Anonim diyor ki:

  Merhaba:AGİ asgari ücretin icinde gösteriiliyor.AGİ ,yi asgari ücret disinda ayri almamiz gerekmiyormu?
  Bilgi verirseniz cok sevinirim .

  (3)
 9. mehmet firat şemdinoğlu diyor ki:

  Bize elektrik ve dogalgaz indirimini bekliyoruz ben evliyim 3 cocugum var dogal gaz cektiremiyorum vergilerden dolayi bizler gibi calisanlara sahip cikin

  (0)
 10. yasin karaca diyor ki:

  Özel sektörde çalışıyorum maaşım asgari ücretin çok az üzerinde 3 çocuğum var vergi indiriminden yararlanabiliyormuyum.

  (1)
 11. ayse yaldizz diyor ki:

  Pardonda 1 cocuga 20lr para dusuyor ben cocugun hangi ihtiyacini alayim bezini bile alamiyorumavrupa gibi yapsalarya cocuklara deger varin ondan sonra neymis3cocuk yapin neyle bakacak

  (13)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..