Türkiye’nin yıllık 240 bin ton muz ithalini, iki firmanın kontrol etmesi Mersin ve Antalya’lı yerli üreticileri dar boğaza soktu.

Fas uyruklu kişilerin sahip olduğu iki ayrı şirketin kartonu 80 TL’ye mal olan ithal muz’u 60 tl’ye iç piyasaya sürmesi BİMER’e şikayet konusu oldu.Anamurlu yerli muz üreticileri Mustafa Çakıcı ile Ayhan Temel muz ithalatında yaşanan haksız rekabete BİMER’e şikayet etti.
“Ekvatordan ithal edilen muzun hal piyasası’nda düşük fiyatlara satılmasından dolayı yerli üreticiler iflas aşamasına geldi” diyen Çakırcı pazara hakim olan iki firmanın vergi kaçırdığı şüphesi taşıdıklarını söyledi.

Muz üreticisi Çakırcı şikayetinde “Muz dolar üzerinden yurtdışından ithal ediliyor. Döviz kurlarındaki yükselmeye bağlı olarak işçilik nakliye gibi maliyetlerin yüksek olmasına karşın ithal muz bu kadar ucuz fiyatları nasıl satılabiliyor? İstanbul Ambarlı Gümrüğü’nde ve Mersin Serbest Bölgesi’nde ciddi antrepolar satın alan iki firma hakkında gümrük ve maliye incelemesi yapılmasını talep ediyoruz. Aksi halde yerli muz ihtal muzla rekabet edemez” dedi.
Çakırcı şikayetinde şu belgeleri yer verdi: “Bir ton muz 51 karton dan oluşuyor. Ekvatordan bir kartonu navlun, sigorta, CIF ve vergisiyle birlikte 80 TL’ye giren muzun kartonunun 60 TL’ye satılması neredeyse imkansız. Gümrük vergisi ve Kdv dahil karton başına 15.7 dolar ödeniyor. Yerli üreticiler bu tekelden dolayı üretiği muzun kilosunu 1 TL 70 kuruşa satıyor. Yerli ile ithal muz aynı fiyattan piyasada satılıyor. Müşteri fiyat aynı olunca tercihini ithal muzdan yana kullanıyor.”

Yerli muz üreticileri şikayetlerinde pazarı elinde bulunduran iki firmanın her yıl yerli muzun hasat döneminde bu operasyonu yaptığına dikkat çekti. Üreticiler “Şuan Mersin’de beş gemi bekliyor. İthal muzlar düşük fiyatlarla piyasaya sürülecek. Tek bir gemide 300.000 karton yani 6000 ton muz var. Bir gemi 120 yerli üreticiyi etkiliyor. Antalya’da üreticilerin tarla muzları henüz çıkmadı. O zaman fiyatlar daha da düşecek. Yerli üretici perişan olacak” dediler.