07 TEMMUZ 2015 SALI 14:01

4C son dakika son durum 10

07 TEMMUZ 2015 SALI 14:01:18 Kitapsız bir oda, ruhsuz bir vücuda benzer Cicero CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, 4/C’li olarak çalışanların kadro başta olmak üzere pek çok sorunu bulunduğuna dikkati çekerek, “Yapılması gereken 4/C’lileri bir an önce kadroya almak ve bir daha 4/C kadrosunu amaç dışında kullanmamaktır” dedi. Türeli, ...

4C son dakika son durum 10

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, 4/C’li olarak çalışanların kadro başta olmak üzere pek çok sorunu bulunduğuna dikkati çekerek, “Yapılması gereken 4/C’lileri bir an önce kadroya almak ve bir daha 4/C kadrosunu amaç dışında kullanmamaktır” dedi.
Türeli, “4/C’li olarak çalışanların sorunlarının kapsamlı bir biçimde araştırılması ve bu çerçevede oluşturulması gereken politikaların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla” Meclis araştırması açılmasını istedi.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4’üncü maddesinin (C) bendinde “Geçici personel: Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğunda Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.” hükmünün yer aldığını hatırlatan Türeli, “Bununla beraber, 4/C’li olarak çalışanların kadro başta olmak üzere pek çok sorunları bulunmaktadır” dedi.
Toplamda 23 bin 666 kişi olan 4/C’li çalışanların öncelikle kadro talebinde bulunduğunu ve diğer kamu çalışanları gibi başta iş güvencesi olmak üzere diğer sosyal haklarına kavuşmak istediklerini vurgulayan Türeli, şöyle devam etti:
“Son yapılan düzenlemelerle 4C’liler niteliklerine uygun işlerde istihdam edileceği ve emekli oluncaya kadar iş güvencesi sorunu yaşamayacakları söylenmektedir. Ayrıca ücretlerinin toplu iş sözleşmelerinde belirleneceği ve çalışma sürelerinin 11 ay 28 çıkarıldığı da ifade edilmektedir. Ama burada esas yapılması gereken 4/C’lileri bir an önce kadroya almak ve bir daha 4/C kadrosunu amaç dışında kullanmamaktır.
Diğer taraftan, 20/12/2012 tarihli ve 2012/4092 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında geçici personele yiyecek yardımı ödenmesine ilişkin hükme yer verilmesine rağmen, aile yardımı ödemesine yer verilmemiştir. Nitekim, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 6111 sayılı Kanunun 118 inci maddesi ile eklenen ek 8 inci maddesinde ‘Ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışan sözleşmeli personel hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları ile döner sermaye işletmelerinde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerden aile yardımı ödeneğinden veya başka bir ad altında da olsa aynı amaçla yapılan herhangi bir ödemeden yararlanamayanlara, devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenir.’ hükmü yer almaktadır. Söz konusu hükme rağmen Bakanlar Kurulu Kararı’nda 4/C’li personelin bu yardımlardan memurlarla aynı şartlarda yararlanamayacağı, 4/C’lilere yapılacak olan ödemelerin Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesintisine tabi tutulacağı hükmü bulunması nedeniyle 4/C personeline aile yardımı yapılamamaktadır.”

-“SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORLAR”-

“4/C’liler yaşanan bu sorunların bir an önce çözülmesini beklemektedirler” diyen Türeli, şunları kaydetti:
“Ancak AKP döneminde 4/C uygulaması amacından saptırılmış olup, kamuda düşük ücretle, iş güvencesinden ve her türlü sosyal haktan yoksun olarak işçi çalıştırmanın bir yolu olarak benimsenmiştir. Bugün için TBMM başta olmak üzere pek çok kamu kurum ve kuruluşunda 4/C statüsünde çalıştırma şekli yaygın bir biçimde uygulanmaktadır.
Bu çerçevede, 4/C’li olarak çalışanların sorunlarının ayrıntılı bir biçimde incelenmesi ve bu kapsamda oluşturulması gereken politikaların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasının uygun olacağı düşüncesindeyiz.”

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Anonim diyor ki:

  Bunlara sandıkta. ders vermemiz lazım 4c li olarak tekrar gelirlerse herşeyi unutalım arkadaşlar

  (0)
 2. 4c mağduru diyor ki:

  Adalet ve Kalkınma Partisi: Sayın büyüklerime soruyorum adalet nerde kalkınma nerde ben devletimin,milletimin ve ülkemin çıkarlarını kendi cikarlarimdan önde tutuyorum. Peki siz

  (2)
 3. Hasan diyor ki:

  Yeter artik okadar cok uzattilarki artik insanin aklina kotu seyler geliyor neden bize kendi statumizde bir degerlendirme vermiyosunuz , ekonomi batarmi bu sekilde Allaah askina birde iktidar adalet partisi

  (2)
 4. Canlar diyor ki:

  Nekadar zorlarsan zorla yine duser bir damla celik verlim simsek diyor olmaz ekonomi batar yav eger ekonomi 4cyle batarsa vay bu ulkeninin haline bunlar nekadar ulkenin sirtina yukmus vah vah cok uzuldum cok sey istemiyorlar haklarini istiyorlar sinavla kadrlu oldular kadrosuzlastirildilar yarin akp hukumeti giderde ekonomi kotiye giderse nasil olacak

  (6)
 5. 4c diyor ki:

  Yeter artik .sonuclansinda kurtulalim.

  (2)

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..