17 NİSAN 2014 PERŞEMBE 03:48
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-15 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-15
KIYAMET HABERCİSİ Mİ? KIYAMET HABERCİSİ Mİ?
ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de

4C SON DAKİKA – 4/C’lilerin durumu masaya yatırılacak-04040014-5

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’in de arasında olduğu bazı bakanlar, yarın 4/C’liler başta olmak üzere 50 konu başlığıyla toplanacak -Bakan Çelik: -”Şu anda ilkokul mezunu bir 4/C’li bin 500 lira, ortaöğretim mezunu 4/C’li bin[...]
-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’in de arasında olduğu bazı bakanlar, yarın 4/C’liler başta olmak üzere 50 konu başlığıyla toplanacak
-Bakan Çelik:
-”Şu anda ilkokul mezunu bir 4/C’li bin 500 lira, ortaöğretim mezunu 4/C’li bin 606 lira, yüksek okul mezunu 4/C’li ise bin 716 lira alacak”
-”Biz Çalışma Bakanlığı olarak ‘ücretler iyileştirildi ama statüyle ilgili bu talebi bir kez daha görüşelim’ diyoruz. Eğer bir çıkış yolu bulabiliyorsak bulacağız, bulamıyorsak onu da açıkca kamuoyuyla paylaşacağız”

ANKARA (AA) – İLKAY GÜDER – ÖZCAN YILDIRIM – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de arasında olduğu bazı bakanlar,  yarın, 4/C’liler başta olmak üzere 50 konu başlığıyla toplanacak.

Bakan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerinden önceki iktidarlar döneminde özelleştirme neticesinde yaklaşık 7 bin kişinin ortada kaldığını, daha sonra bu kişilerin kendi dönemlerinde 4/C statüsüne ihtisas edildiğini söyledi. Çelik, “Bu, 7 bin kişinin ve daha sonra özelleştirme neticesinde tazminatlarını alan, iş akitleri bitmiş olanların yeniden istihdamı. Dolayısıyla emeklilik hakkı kazanmalarıyla ilgili bir imkan sağlamaya dönük bir statü” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çelik, söz konusu statüyle ilgili çok mücadeleler ve tartışmalar yaşandığına değinerek, şunları söyledi:

“Süreç içerisinde asgari ücretten bazı kazanımlar elde edilerek şu anda ilkokul mezunu bir 4/C’li 2013 yılı içerisinde bin 33 lira ücret alıyor. Ortaöğretim ve yüksekokul mezunları bin 250 lira ücret alıyorlardı. Bu toplu sözleşmede biz oturduk ve yetkili sendikayla beraber birçok tartışma neticesinde bunların ücretlerinde yüzde 40′lara varan bir artış sağladık. Şu anda ilkokul mezunu bir 4/C’li bin 500 lira maaş alacak. Ortaöğretim mezunu 4/C’li ise bin 606 lira alacak. Yüksek okul mezunu 4/C’li ise bin 716 lira alacak. Öte yandan ücretlerde aile yardımı dahil.”

-”4/C’lilerin taleplerinin statüyle ilgili”

4/C’lilerle ilgili kararı, Ağustos 2013′te aldıklarını hatırlatarak, bu statüde çalışanların yeni maaşlarını Ocak 2014′ten itibaren alacaklarını vurgulayan Çelik, “Maaşlarını alırken bakacaklar ki aile yardımı hakkı kazanıyorlarsa bu ücretlerinde yüzde 40′lık bir artış söz konusu” dedi.

Çelik, 4/C’lilerin taleplerinin statüyle ilgili olduğunu ve kendilerine “Bizi, 4/C’den kurtarın. Psikolojik olarak bizi rahatsız ediyor” dediklerini kaydederek, ”Diyoruz ki, ’4/C’den kurtarınca değişen bir şey olmayacak ki’. Ücreti de söylemiyorlar. Aslında bu karar, Hükümet’in bir kararı. Ben son Bakanlar Kurulunda bu konuları ayrıntılı bir şekilde arz ettim. Yani ‘tablo budur, bu artışları sağladık. Herkes müteşekkir ama statüyle ilgili bir sorun var. Bunu bilelim, çalışmalarda değerlendirelim’ diye gündeme taşıdık” ifadesini kullandı.

Cumartesi günü ekonomi bakanlarıyla görüşeceklerini ve bu konuyu da gündeme getireceklerini bildiren Çelik, “50 başlıklı konu var. Biz Çalışma Bakanlığı olarak ‘ücretler iyileştirildi ama statüyle ilgili bu talebi bir kez daha görüşelim’ diyoruz. Eğer bir çıkış yolu bulabiliyorsak bulacağız, bulamıyorsak onu da açıkca kamuoyuyla paylaşacağız” değerlendirmesinde bulundu.

REKLAMLAR36 Cevap
  1. ÜZGÜN diyor ki:

    ÜZGÜN: YUKARIDA 15 YIL YAZMIŞIM 25 YIL OLARAK DÜZELTMEK İSTERİM.

  2. ÜZGÜN diyor ki:

    Emeklilikte yaşa takılanların durumu ne olacak bizlere neden devlete yük getiren kambur gözüyle bakılıyor bizler 15 yıl pirim ödemişiz,Hamıdır Adaletmidir buuu :(

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer çalişma hayatı haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU