24 NİSAN 2014 PERŞEMBE 19:35
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-2 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-2
Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-10 Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-10
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-12 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-12
ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-10 ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-10

4C SON DAKİKA – 4/C MESELESİ ARTIK ÇÖZÜLMELİDİR-04083723-13

İsmail Koncuk’tan Gündeme Dair Açıklamalar   Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kanal 99 TV’de yayınlanan “Siyaset ve Gündem” programında gündeme ilişkin olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. 18 Nisan 2014 Cuma, 10:36 4C statüsünde çalışanlarının kadro[...]

İsmail Koncuk’tan Gündeme Dair Açıklamalar

 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Kanal 99 TV’de yayınlanan “Siyaset ve Gündem” programında gündeme ilişkin olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

18 Nisan 2014 Cuma, 10:36 4C statüsünde çalışanlarının kadro talebinin ve verilen sözlerin unutulmaması için haberi gündemde tutmaya devam ediyoruz

KONCUK: 4/C VE TAŞERONLAŞMA MESELESİ ARTIK ÇÖZÜLMELİDİR

Kamu Personeli Danışma Kurulunda alınan kararlar, 4/C lilerin durumu ve Taşeronlaşma konusu da Genel Başkan İsmail Koncuk’un gündemindeydi. Koncuk, “Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda aldığımız kararlar var. En temel olan kararlardan birisi 4/C liler konusu. Bu 4/C meselesi tam bir insanlık ayıbıdır. Özelleştirilen bir kurumda çalışan insanlara Hukuken kıdem ve ihbar tazminatı vermiş olabilirsiniz ama vicdanen bu olur mu?

Devlet kıdem ve ihbar tazminatını vererek insanını böyle ortada bırakabilir mi? İşte 4/C liler böyle oldu. Devlet bu insanlara sonradan iş verdi ve adına da 4/C dedi. Kadro yok, özlük hakları farklı ve garabet bir uygulama. Bu insanların yıllardır kadro talepleri var ve bizde Türkiye Kamu-Sen olarak bu konuda ki mücadelemizi sürdürüyoruz.

Biz Türkiye Kamu-Sen olarak 23 bin 4/C linin kadroya alınmasını istiyoruz. Ancak iktidar bir türlü buna yanaşmıyor. Çalışma Bakanı sayın Faruk Çelik, “bende kadrolu olsunlar istiyorum” diyor ama mesele bir türlü bitmiyor. Peki engel nedir, anlaşılan Maliye Bakanı’ndan kaynaklı bir sıkıntı yaşanıyor. 23 bin insanı devlet memuru yapmak bu devletin sonu olmaz. Bu devletin ekonomisi pamuk ipliğine mi bağlıdır?

Anayasanın 10 .maddesi kanunların vatandaşa eşit uygulanacağını belirten bir maddedir. Kamuda aynı odada 2 kişi oturuyor birisi 4/C li birisi 4/A lı. Bu insanların işleri aynı. Birisi bin TL. alıyor, diğeri ise iki bin TL. izinleri farklı, sosyal hakları farklı. Böyle bir sistem olur mu?

Farklı hukuki normlar modern hukuk devleti ile bağdaşmamaktadır. Bu ülkeyi yönetenler 4/C zulmünü artık sona erdirmelidir. Bu zulüm son erene kadar Türkiye Kamu-Sen mücadeleye devam edecektir.

Tabii meseleyi sadece 23 bin kişiyle düşünmemek lazım. Böylesine bir anlayış yaygınlaşmamalıdır, bu ülkede gelecekte çocuklarımız da çalışacak. Bunu böyle düşünmek lazım.

Taşeronlaşma, tam bir sömürü düzenidir. Bir takım insanların zengin edilmesi için binlerce insanın geleceğinin çalınması demektir. 11 sene önce kamuda taşeron sayısı sadece 15 bin kişi. Şimdi gelinen rakam 550 bin oldu. Belediyelerle 1 milyon 100 bin, özel sektörü de dahil edince rakam 2,5 milyon oluyor.

Ucuz iş gücü yaratabilmek amacıyla insanların her şeyi çalınıyor. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın diyoruz ama insanı yaşatmak bu mudur Allah aşkına? Bu ülkede 2,5 milyon memleket evladının sömürülmesine göz yumacaksın sonra dönüp insanı yaşat ki devlet yaşasın diyeceksin. Böyle şey olmaz.

Kişi başına milli gelir 10 bin 750 dolar oldu diye övünüyorlar. Ceplerinizi yoklayın 1 dolar çıkar mı acaba. Birileri katır yüküyle parayı götürecek ama vatandaşın cebinde 1 dolar olmayacak. Asgari ücretli 800 TL. ile, emekli 1400 TL ile , memur 2 bin TL. ile bir ay geçirecek ama kişi başına milli gelir 10 bin 750 dolar diyeceksiniz.

Bu hesaba göre, 4 kişilik bir ailenin geliri 43 bin dolar olmalı öyle değil mi? O zaman herkes verin bakalım benim 10 bin 750 dolarımı deme hakkına sahiptir. Bir ülkede haksızlık, hırsızlık varsa adil gelir dağılımı yoksa, işsizlik tavan yapmışsa yönetenler sorumluluğu üslenmelidir. Millet olarak hesap sormasını öğrenmemiz gerekmektedir.

REKLAMLAR38 Cevap
 1. Anonim diyor ki:

  bakan bu dünyada yaşamıyor herhalde benim maaşım 3000 tl den 1500 e düştü mühendisim 4c kadrosundayım .Bide gelmiş diyorki kadro versekte bişey değişmiyor maaşlarını iyileştirdik .
  Adamı enayi yerine koymayın kardeşim .

 2. Anonim diyor ki:

  4 c lirerin kazanımış hakkınımyediniz akp

 3. ÜZGÜN diyor ki:

  ÜZGÜN: YUKARIDA 15 YIL YAZMIŞIM 25 YIL OLARAK DÜZELTMEK İSTERİM.

 4. ÜZGÜN diyor ki:

  Emeklilikte yaşa takılanların durumu ne olacak bizlere neden devlete yük getiren kambur gözüyle bakılıyor bizler 15 yıl pirim ödemişiz,Hamıdır Adaletmidir buuu :(

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer çalişma hayatı haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU