18 NİSAN 2014 CUMA 00:57
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-20 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-20
KIYAMET HABERCİSİ Mİ?-6 KIYAMET HABERCİSİ Mİ?-6
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-6 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-6
ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK-6 ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK-6

4C SON DAKİKA – 4c son dakika son durum 2014-04062317-7

4/C’lilerin durumu 4c de son durum 4c son durum 4c son dakika 4c kadro 2013 4C LİLER KADROYA KAVUŞANA KADAR KONUYU GÜNDEMDE TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ 23 bin 4/C’liye kadro geliyor 2014 Mart ayı içerisinde TBMM’ye[...]

4/C’lilerin durumu

4c de son durum 4c son durum 4c son dakika 4c kadro 2013
4C LİLER KADROYA KAVUŞANA KADAR KONUYU GÜNDEMDE TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ

23 bin 4/C’liye kadro geliyor 2014 Mart ayı içerisinde TBMM’ye sunulması beklenen çalışmada söz konusu statüdeki çalışanlara kadro müjdesinin de yer aldığı ifade ediliyor. Ayrıca pek çok vatandaşın sigorta prim borcuna da yeniden yapılandırma imkanı geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın başta 4/C’lilerin durumu ve sigorta pirim borcu konusunda yapılandırma içeren çalışma paketinin içeriği belli olmaya başladı. Tasarı,Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) yapılan çalışmaların ardından Bakanlar Kurulu’na da sunulmuştu. 4/C’lilere kadro müjdesi içeren tasarı da diğer öne çıkan bir başlık da prim borcunda yeniden yapılandırma imkanı getirilmesi. Genel SağlıkSigortası (GSS) kapsamında yaklaşık 3,5 milyon kişinin SGK’ya 7,5 milyar TL dolayındaki borcundan sadece 350 milyon TL civarındaki bir tutar tahsil edilebilmişti. Torba yasa ile borcun faizi silinecek ve yapılandırmaya gidilecek. Böylece vatandaşlar sağlık hizmetinden yararlanabilecek. Aynı şekilde Bağ-Kur’luların borcuna da af ve yapılandırma geliyor. Buna göre de 1 ile 2 yıl üzerinde borcu olanların borcunda yapılandırmaya gidilecek.

MİLYONLARCA VATANDAŞIN PRİM VE BAĞ-KUR BORCUNA

Düzenlemeyle, borçlu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan vatandaşın borcu silinecek. 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren GSS ile 18 yaşını dolduran, öğrenci olmayan ve sosyal güvence kapsamına girmeyen herkese gelir durumuna göre prim ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanma şartı getirildi. Yasal düzenleme ile 12,5 milyon kişi GSS kapsamına girdi. Bu kapsamda SGK, yaklaşık 7,5 milyar TL tahsilat yapması gerekirken kasasına 350 milyon TL civarında para girdi. Yapılacak bu düzenleme ile Kurum kalan alacağından büyük oranda vazgeçecek. Vatandaşın faizleri tamamen silinecek kalan miktarlar için de yapılandırma yoluna gidilecek.

Tasarı, 3 milyona yakın Bağ-Kurlu’yu da af kapsamına alıyor. Pek çok esnaf, Bağ-Kurborcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Yeni düzenleme ile Bağ- Kur’a 24 aydan çok prim borcu olanlar, ana para borcu sabit kalmak kaydıyla, gecikme zamlarının yüzde 50′si silinerek 36 taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak.

İşsizler için de önemli bir düzenlemenin yer aldığı tasarıya göre, her hangi bir nedenden dolayı işten çıkartılan vatandaşın İŞKUR’dan aldığı işsizlik ödeneğinin geri ödemesinde değişikliğe gidiliyor. İŞKUR artık işsiz vatandaşın işe girmesi ile birlikte vatandaştan sadece 4 aylık ödemeyi geri talep edebilecek.

İMD’LERE MAAŞ MÜJDESİ

Bir başka düzenleme de İş ve Meslek Danışmaları’na (İMD) yönelik. 4 bin civarında İMD’nin kadroya geçişinde yaşanan maaş kesintisi, Torba Yasa ile birlikte giderilecek.Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı bu konuda anlaşırken, düzenleme ile 2014 memur zammı hariç İMD’lerin ücreti 2 bin 300 ile 2 bin 400 dolaylarında olacak.

114 BİN ÖĞRETİM GÖREVLİSİNE KÖTÜ HABER

YÖK’ün ve Memur-Sen’in talepleri arasında bulunan ve yaklaşık 114 bin öğretim görevlisini yakından ilgilendiren ücret iyileştirmesinde ise olumlu bir sonuç çıkmadı.Ekonomik yükünden dolayı Maliye Bakanlığı’nın bu konuya şimdilik soğuk baktığı öğrenildi.

REKLAMLAR85 Cevap
 1. Anonim diyor ki:

  MÜJDE VERE VERE KIÇINIZ YIRTILACAK SONUNDA

  • ayhan diyor ki:

   biz bu haberlere alıstık artık öyle değilmi arkadaşlar ha gelıyor ha gıdıyor gittigidiyor ,a çevırdınız

 2. Anonim diyor ki:

  HHHHHHHHHHHHHVVVVVVVVVİCDANIOLAN VİCDANLIDAVRANSIN 4B TORPİL

 3. Anonim diyor ki:

  hay ben sizin vereceniz kadronun

 4. Anonim diyor ki:

  LAFA DEĞİL İCRAATA BAKACAĞIZ BU GÜNE KADAR HEP 4-C YE KADRO LAFTA KALDI İCRAATI GÖREMEDİK BU DA SEÇİM OLTASI OLMASIN

  • Anonim diyor ki:

   BEN BUNLARIN BİLLAĞINI …

   • halil diyor ki:

    yeter artık bağkur affı çıksın bunı son ne zaman gelcek bilelim bir yol çizelim bekliye bekliye çanımız çıktı birazda bu duruma bakın fayız yıye yıye tıkandık vijdan mahkemesini kurun vijdanı olmayan hiç bir şeyı olmaz

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer çalişma hayatı haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU