Zorunlu kış lastiği kullanımı, 1 Aralık 2016’da başlayıp 1 Nisan 2017 günü sonlanacak ve 4 aylık sürede kış lastiği kullanmayanlar 602 TL para cezasına çarptırılacaklar.

2016 yılında yasal zorunluluğunda etkisiyle 6 milyon adet kış lastiği satılması beklenilmekte ve 7-8 milyar TL hasılat elde edileceği öngörülmekte.
Kış lastiği kullanımının sürücülerin güvenli bir yolculuk yapmaları için zorunlu olduğu, kar ve yağmur halleri dışında, 7 derecenin altında olan hava sıcaklıklarında da kış lastiğinin sürücülerin kaza yapmamaları açısında gerekli olduğu bildirildi.
Kış aylarında gerçekleşen kazaların büyük bir kısmının sürücülerin lastik tercihlerinde yaptıkları hatalardan kaynaklanmakta bunun önüne geçmek için yaz kış lastiklerin yük endekslerinin aynı sınıfta olması, kışın lastiklerin yaz lastiklerine göre ölçülerinin daha dar tabanlı olması gerekmekte ve hız endeksinin düşük olmasında ise bir sakınca bulunmamakta. Araç kusurlarından kaynaklı kazaların toplam kazaların yüzde 60’ına tekabül etmesi nedeniyle trafik kazalarına karşı uygun lastik kullanımının önemi anlaşılmaktadır.
Sektör yöneticileri kış lastiği kullanımının yasal zorunluluk olması ile birlikte beş yıl içinde yüzde 28 büyüdüklerini, 2015 yılında gerçekleşen büyümenin yüzde 9 olduğunu, toplam ticari hacmin 28 milyar TL ve satılan lastik sayısının da 22 milyon adet olduğunu açıkladılar.
2016 yılı değerlendirmelerinde de lastik piyasasından umutlu olduklarını, 2015 yılında 5 milyon satışı gerçekleştirilen kış lastiği için 2016 yılında 6 milyon adete ulaşılacağını, mevsim koşullarının normal seyrinden daha sert geçmesi halinde rakamında artacağını ve 7-8 milyarlık bir hsılat hedeflediklerini dile getirdiler.
2016 yılında kış lastiği fiyatlarının; döviz kurundaki aşırı değişiklikler, eylül ayında yürürlüğe giren yasa düzenleme uyarında AB, EFTA üyesi ve serbest ticaret anlaşması olan ülkeler harici ülkelerle yapılacak ticaretlerde yüzde 21.8 ek gümrük vergisi alınacak olması nedenleriyle artması bekleniyor.