24 NİSAN 2014 PERŞEMBE 17:00
FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-2 FARUK ÇELİK TAŞERON SON AÇIKLAMA-2
Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-10 Torba yasada neler var, emeklilikte yaşa takılanlar, Ali Tezel’den açıklamalar – izle-10
4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-12 4C Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesi İçeren Torba Yasa TBMM’de-12
ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-10 ALTIN FİYATI TEPKİ ALIMLARIYLA YÜKSELEBİLİR-10

2014 Yılında Dünyanın En Hızlı Tarayıcısı Hangisi Oldu? Test Sonuçları-04083723-11

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da tarayıcı yarışları son sürat devam ediyor. Tarayıcılar yepyeni özellikler ve kullanıcılara sunduğu farklı avantajlarla piyasaya hakim olma hedefinde. İrili ufaklı internet tarayıcısı programlarını da sayarsak onlarca isimden söz[...]

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da tarayıcı yarışları son sürat devam ediyor. Tarayıcılar yepyeni özellikler ve kullanıcılara sunduğu farklı avantajlarla piyasaya hakim olma hedefinde. İrili ufaklı internet tarayıcısı programlarını da sayarsak onlarca isimden söz etmek mümkün.

Bunlar arasında en popüler olanları ve insanlar tarafından en çok tercih edilenleri sırasıyla Chrome, İnternet Explorer, Firefox ve Safari. Daha önceleri piyasada en yaygın olarak kullanılan Internet Explorer dı. İşletim sistemi içinde hazır olarak geldiği için insanların tercihi yeni bir program indirmek yerine hazır olanı kullanmaktan yana oluyordu.

Daha sonraki yıllarda Mozilla Firefox çok hızlı bir yükselişe geçti ve pazarda önemli bir paya sahip oldu. Özellikle hızı ve çok kullanışlı eklentileri ile IE’nin önüne geçen Firefox aslında bilinçli olan tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından daha çok tercih ediliyordu.

Ta ki Google Chrome çıkana kadar. Google’ın bu en gelişmiş ve en güvenli tarayıcı bir anda çılgın bir şekilde dünyaya yayıldı. Bugün internete girenlerin neredeyse yarısı Chrome ile giriyor.

Chorme’un en bu kadar çok sevilmesinin en önemli nedeni hiç şüphesiz ki hızı. Chrome şimdiye kadarki en hızlı tarayıcıydı.

Peki bu sene durum nedir? 2013 yılında dünyanın en hızlı tarayıcı ünvanını kim kaptı? İşte çeşitli test sonuçlarına göre en hızlı tarayıcı;

Web tarayıcıların son sürümlerini kapsamlı bir teste soktuk; en hızlısının hangisi olduğunu bulduk!

Dev tarayıcı testi: İnternetin en hızlısı kim - Web tarayıcıların son sürümlerini kapsamlı bir teste soktuk; en hızlısının hangisi olduğunu bulduk!

Internet Explorer 10Chrome 25Firefox 19: İnternet tarayıcılar son sürümleriyle karşımızda. Üreticiler yeni sürümlerin sadece yeni özellikler getirmekle kalmadığını, aynı zamanda daha hızlı olduklarını iddia ediyorlar. Peki, ama tarayıcılar ne kadar hızlılar? En hızlısı hangisi? Sizler için, en çok kullanılan internet tarayıcıları hız testine soktuk.

Son günlerde iş tarayıcı tercihine geldiğinde çok fazla seçenekle karşılaşmıyoruz. Apple‘ınSafari‘si, 5.1.7 güncellemesinin ardından herhangi bir önemli değişiklik geçirmedi; geçireceğe de benzemiyor. Windows için popüler tarayıcılar Firefox, Chrome, OperaInternet Explorer 9 ve 10. Bu tarayıcıları beş farklı karşılaştırma testine soktuk. SunSpiderV8 ve Kraken test araçları daha çok JavaScript yeteneklerini, Peacekeeper ve FishIE Tank ise daha çok video çözümleme ve donanım hızlandırma performansını göz önüne alıyor.

Şimdi gelin, tüm güncel tarayıcıların farklı testlerden aldığı notlara göz atmaya başlayalım. İlerleyen sayfalarda, testimizin kısa bir özetini bulacaksınız.

2013032119355821983[1]

 

Internet Explorer 10

Karşılaştırma testlerinin en büyük hayal kırıklığı kesinlikle Internet Explorer 9′un 64 bit sürümü. Internet Explorer 9 sadece Peacekeeper’da çok kötü puanlar almakla kalmadı, Kraken testinde de sık sık çökmeler yaşadı. Explorer’ın 32 bit sürümü, Windows sistemlerle birlikte, öngörülen tarayıcı olarak yüklü geliyor. Windows 7 ve 8 kullanıcılarıysa, SunSpider testinde rekora imza atan, çok daha gelişmiş bir araç olan Internet Explorer 10′u kullanabiliyorlar.

Chrome: Mükemmele yakın

Söz konusu olan hızsa, Internet Explorer 10, Chrome 25′in gerisinde kalıyor. SunSpider testinde Explorer 10′un ardından ikinci olabilen Chrome, geri kalan tüm testlerden lider olarak çıktı. Google Chrome’un tepki hızı da, her ne kadar tam olarak ölçülemese de, fark edilir derecede yüksek. Internet Explorer ilk açılış anından itibaren biraz yavaş tepki verirken Chrome kullanımın her anında gayet hızlı.

2013032119370271083[1]

 

Firefox 19: Ortalama!

Firefox’un çözümlemesi gereken pek çok performans sorunu bulunuyor. Tarayıcıyı ilk açtığınız anda adres satırını kullanmak ya da sekme açmak için birkaç saniye beklemeniz gerekiyor. Firefox 19, özellikle donanım hızlandırma gerektiren görevlerde sıkıtı yaşıyor: Firefox, FıshIE Tank testinde 40 fps ile en düşük puanı aldı. SunSpider ve V8′de elde ettiği iyi sonuçlar, JavaScript performansının iyi olduğunu gösteriyor.

Sonuç

Şu an kullanımda olan en hızlı tarayıcıyı isteyenlerin Google Chrome’dan şaşmaması gerek. Karşılaştırma amacıyla belirlediğimiz beş kategorinin dördünde en yüksek puanları almayı başaran Chrome çok da hızlı tepki veriyor. Ayrıca aynen Firefox gibi kullanımı kolaylaştıran pek çok eklentiye sahip. Bir nedenden dolayı Chrome kullanmak istemeyenler, nispeten kısıtlı eklenti seçeneği sunan ve daha yavaş olan Internet Explorer 10′a göz atabilirler.

REKLAMLAR19 Cevap
  1. Anonim diyor ki:

    saçmalıyorsunuz daha googlenin tarayıcısı çıkalı 2 gün olmuş nereden anladınız en iyi olduğunu, benim içim hızı değil güvenliği olmalı, hiç tanımadığım site bana çerez atacak buna engel koyamayacam benim sistemime girecek ovakit hızı bana ne işime yarayacak?

Bir Yorum Yazın (Üyelik Gerektirmez)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER Diğer teknoloji haberleri

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU