Kamuda engelli kadro sayısı [342]

Ankara Milletvekili Levent GÖK; “Devletimizin engellilere sahip çıkma konusundaki anayasal sorumluluğu da dikkate alındığında 657 sayılı Kanunun 53’ncü maddesindeki % 3 olan engelli memur çalıştırma oranının % 5 olarak değiştirilebilmesi suretiyle engelli vatandaşlarımıza daha fazla.

2016-02-08 1:49 - İşlemeyen demiri kendi pası mahveder. İnsanı tembelliğe alışması mahveder. Hint Atasözü

Ankara Milletvekili Levent GÖK; “Devletimizin engellilere sahip çıkma konusundaki anayasal sorumluluğu da dikkate alındığında 657 sayılı Kanunun 53’ncü maddesindeki % 3 olan engelli memur çalıştırma oranının % 5 olarak değiştirilebilmesi suretiyle engelli vatandaşlarımıza daha fazla istihdam imkanı sağlanması” amacıyla aşağıdaki gerekçeleri sunarak TBMM’ye Kanun Teklifi sunmuştur.

Bilindiği üzere kamu idarelerinde 657 sayılı Kanunun “ Engelli personel çalıştırma yükümlülüğü” başlığını taşıyan 53’ncü maddesine göre kurum ve kuruluşlar 657 sayılı Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadroların % 3’ü oranında engelli çalıştırmak zorundadır.

Engelliler “ Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” uyarınca sınavla memuriyete alınmaktadırlar.

Devlet Personel Başkanlığının 20.05.2015 tarihli verilerine göre mevcut memur kadroları, istihdam edilebilecek engelli sayıları ve istihdam edilen engelli sayıları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Mevcut Memur Sayısı

2.038.551

Kullanılabilecek Engelli Kontenjanı

61.386

Çalışan Engelli Sayısı

37.031

Açık Engelli Kontenjanı

24.335

 

Yukarıdaki bilgi ve verilen engelli memur istihdamı konusunda asıl sıkıntının mevcut kontenjanların doldurulmasının olduğu anlaşılmaktadır.

Ülkemizde yaklaşık 1,6 milyon engelli bulunmaktadır. Bu toplam nüfusun yaklaşık % 2’ dir. Yasal engelli memur çalıştırma oranı mevcut çalışanların % 3’dür.

Devlet Personel Başkanlığının verilerine göre 2013 yılında engelli sınavı için ÖSYM’ne 126.175 engelli başvurmuş bunların sadece 5.926’sı yerleştirilmiştir.

Bu durumda mevcut engelli kadrolarının 61.386 çalışmak için sınava müracaat eden engelli sayısının 126.175 yarısından az olduğu anlaşılmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında engelli çalıştırma oranının % 3’den % 5’e çıkarılması engellilere tahsis edilecek kadrolarda 40.541 artış sağlayarak kadro sayısının 101.927 ‘e çıkarmaktadır. Bu artış engelli vatandaşlarımıza kamu kurum ve kuruluşlarında, yeterli olmasa da, daha fazla istihdam imkanı yaratacaktır.

Bu Kanun Teklifi ile; Devletimizin engellilere sahip çıkma konusundaki anayasal sorumluluğu da dikkate alındığında 657 sayılı Kanunun 53’ncü maddesindeki % 3 olan engelli memur çalıştırma oranının % 5 olarak değiştirilebilmesi suretiyle engelli vatandaşlarımıza daha fazla istihdam imkanı sağlanması amaçlanmaktadır.” Gerekçelerini sunmak suretiyle TBMM’ye aşağıdaki Kanun Teklifini sunmuştur.

engl

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER