Alan Değişikliği Başvuruları Ne Zaman 2016 MEB İşte Açıklama

Kamu kesimi çalışma hayatında en fazla atama yapılan ve en fazla atama bekleyen kesimi öğretmenler oluşturuyor. Atanmış öğretmenlerin ise en büyük sorunlarının başında il içi il dışı atamalar ve alan değişiklikleri geliyor. Alan değişikliği bekleyen.

2016-02-08 13:52 - Size ne yapacağınızı söyleyebilirler, ama ne düşüneceğinizi asla Sokrates

Kamu kesimi çalışma hayatında en fazla atama yapılan ve en fazla atama bekleyen kesimi öğretmenler oluşturuyor. Atanmış öğretmenlerin ise en büyük sorunlarının başında il içi il dışı atamalar ve alan değişiklikleri geliyor. Alan değişikliği bekleyen öğretmenler için yeni bir haber geldi mi?

Alan Değişikliği istenen belgeler;
Aşagıda yer verdiğimiz resmi yazı ve eki çizlege ile İstenilen bilgilerde;

GÖREV YAPTIĞI ALAN ADI,

GÖREV YAPTIĞI ALANA ATANMASINA ESAS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMI/BÖLÜMÜ,

VARSA, ÖĞRETMENLİK GÖREVİNE DEVAM EDERKEN MEZUN OLDUĞU YÜKSEKÖĞRETİMbilgilerinin de istenmesi;

1- İlk atamada alanı dışında başka bir alana atananlara, mezun olduğu alana alan değiştirme,

2-öğretmen oalrak atandıktan sonra herhangi bir ikinci alandan mezun olunması halinde de bu alana alan değiştirme hakkı verilebileceği anlamına gelmektedir.


Bu bağlamda aşağıdaki maddeler de alan değiştirme önerilerimizi Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine iletiyoruz.

Alan değiştirme önerilerimiz.

1-4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle norm kadro fazlası olan öğretmenlerin sorunu da hala giderilebilmiş değildir. MEB, bu öğretmenlere alan değişikliği çözümünü hayata geçirmiş, ancak bu da başka sorunları beraberinde getirmiştir. Zorunlu olarak alan değiştiren öğretmenlerimizin bir kısmı alanlarında verimli ve başarılı olmadığını düşünmekte ve alan değiştirdiği için pişmanlık duymaktadır. Hatta öğrencilerine yeterli olamadığını düşünen bazı öğretmenlerimizin psikolojileri bozulmuştur. İsteyen öğretmenlerimize eski alanlarına dönme imkanı sağlanmalıdır.

2-4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle özellikle okul yöneticilerinde birçoğu yan alanlarına alan değiştirmişlerdir. Bu okul yöneticilerinden birçoğu ise Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik uyarınca yapılan değerlendirmede başarısız bulunmuş ve daha önce atanmış oldukları yan alanları nedeniyle bu alanlardaki boş norm kadrolara atanmışlar ya da atanmak üzere norm fazlası durumunda kalmışlardır. Bu durumda olan öğretmenlerimizin acilen norm fazlası olsa dahi mezuniyet alanlarına alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır.

3-Anadolu Öğretmen Liselerinin Fen Liseleri ya da Anadolu Liselerine dönüştürülmesi sonucu Öğretmenlik meslek dersleri öğretmenlerinin norm fazlası olmamaları için bu dersin seçmeli ders olarak Anadolu Liselerine konulması ile çözülmeye çalışılsa da bu yeterli bir çözüm olmamıştır. Öğretmenlik Meslek Dersleri Öğretmenlerinin acilen norm fazlası olsa dahi Rehber Öğretmenliğe alan değişikliği sağlanmalıdır.

4-Mezuniyet olduğu alan ile atandığı alan farklı olan örneğin Fizik alanında mezun olup Sınıf Öğretmenliği alanına atananların, Elektrik Alanından mezun olup Sınıf Öğretmenliği alanına atananların mezun olduğu alana alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır.

5-Birden fazla alandan diploması olanların istediği alana alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır.

6-Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği ve Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği kursunda başarı gösteren öğretmenlerin Talim ve Terbiye Kurlu Kararları ve Danıştay Kararları ışığında mevcut sertifikaları ile bu alanlara alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır.

 

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. özay diyor ki:

  Alan değişikliği isteyen öğretmenler toplanıp insan kaynakları genel müdürüne gitmesi ve görüşmedikme zor gibi

  (0)
 2. hakan diyor ki:

  change.org/p/milli-eğitim-bakanlığı-milli-eğitim-bakanlığı-alan-değişikliği-istiyorum

  (2)
 3. Anonim diyor ki:

  change.org/p/milli-eğitim-bakanlığı-milli-eğitim-bakanlığı-alan-değişikliği-istiyorum

  (0)
 4. mehmet diyor ki:

  resmi bir aciklama yok.

  (0)
 5. mehmet diyor ki:

  valla siz calip siz oynuyorsunuz.ortada resmi bir aciklama yok.varda biz mi bilmiyoruz.

  (0)
 6. ahmet diyor ki:

  İkinci üniversite bitirenlere ve alanı dışında atananlara alan değişikliği hakkı verilmelidir. Onların mağduriyeti giderilmelidir.

  (2)
 7. gül diyor ki:

  tam istediğimiz gibi yazı yazmışsınız Ahmet bey. Teşekkürler alan değişikliğinin bu şekilde kapsamlı bir şekilde yapılması acilen lazım çünkü öğrt. mutsuz.

  (1)
 8. zeybek diyor ki:

  2013 okul dönüşümlerinde orta okulla ilişkilendirilen Sınıf Öğrt idarecilere Yan Alana geçiş imkanı tanınması istiyoruz

  (0)
 9. cabuk olun diyor ki:

  Edebiyat ogretmeni mezunuyum, edebiyat ogretmeniyim. Turkce ogretmeni olmak istiyorum çünkü iki kucuk cocugum ilkokula basladi giris cikis saatleri lise ve ilkokulara uymuyor. Duyun sesimizi,

  (1)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER