02 EYLÜL 2014 04:51

2014 Alan değişikliği ne zaman yapılacak

2014 Alan Değişikliği Kılavuzu. MEB alan degisikligi son haberler. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), alan değiştirmek isteyen öğretmenlerin başvuruları Alan Değişikliği Başvuruları ...

2014 Alan Değişikliği Kılavuzu. MEB alan degisikligi son haberler.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), alan değiştirmek isteyen öğretmenlerin başvuruları
Alan Değişikliği Başvuruları Ne Zaman 2014 MEB İşte Açıklama haberi için tıklayın
MEB Alan Değişikliği Önerileri
6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu yasallaşmasıyla beraber Okullarımızda görev yapan Sınıf Öğretmenlerinin fazlalığı gündeme geldi. 2012 yılında alan değişikliği ile sınıf öğretmeni fazlalığı eritilmeye çalışıldı. İlk bakışta alan değişikliği ile sorun çözüldü gibi görünse de;

Ancak,

Okul dönüşümleri sonucu binaların kapasitesinden kaynaklanan sorunlar sebebiyle norm fazlası sınıf öğretmenleri var.

2012-2013 Eğitim Öğretim yılında okul yöneticileri çoğunlukla öğretmenleri n norm fazlası olmaması için her yere sınıf açarak fazlalığı önlemeye çalıştılar. Okul dönüşümleri ile beraber sınıf birleşmeleri yapılmak zorunda kaldı.

Büyükşehirlerimizin kenar mahallelerinde ücretli çalışan öğretmen sayısı çok fazla bulunmaktadır.Milli Eğitim Bakanlığı bir yandan Sınıf Öğretmeni fazlalığını nasıl eriteceğini planlareken, diğer yandan Ortaokul ve Liselere branş öğretmeni ihtiyacı var.

Milli Eğitim Bakanlığımız bu sorunu çözecekse çözümü kendi içerisinde araması gerekir.

1- 1997-99 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta iken, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi de Ön Lisans Öğretmenlerine Lisans tamamlama yaptırılmıştı. Bu Öğretmenlerimiz Lisans tamamlarken ayni zamanda Türkçe,SosyalBilgiler,Matematik, Fen Bilgisi alanlarında lisans tamamladılar. Bu öğretmenlerimiz mesleğinin ustalık dönemlerindeler. İsteğe bağlı kalmak şartıyla Ortaokullarda branşa geçebilirler.Bu geçeceği alanda da çok başarılı olacaktırlar.

2- Eğitim Fakültesi veya Fen Edebiyat Mezunu olup kadrosu sınıf Öğretmeni olan öğretmenlerimiz istemeleri halinde Mezuniyetiyle ilişkilendirerek branşa atanabilmelidir.

3- Her alandan ataması yapılan Sınıf Öğretmenliği görevini sürdüren öğretmenlerimizi istemeleri halinde başka bakanlıklara geçiş izni verilmelidir. Orman Mühendisliği,Orman ve Su İşleri Bakanlığına ,Çevre Mühendisliğiği Belediyelere gibi geçiş izni verilmesi gerekir.

4- Branşı Sınıf Öğretmeni olan ve görevde iken İktisat, İşletme Fakültelerini, Türk Dili Edebiyatı,Sosyoloji gibi bitiren öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanınmalı.

Milli Eğitim Bakanlığımız sınıf öğretmenliği fazlalığı kendi içerisinde çözeceğini umuyoruz. Çözüm üretilmezse öğretmenlerimizi okullara yerleştirme ve aile bütünlüğü gibi büyük sıkıntılar çıkacağı görülmektedir.

En önemlisi bugün Eğitim Fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği Bölümünde okuyan Öğretmen adayları ve atama bekleyenlerin önünü kapamamak gerekir.Saygılarımla.Musa Metin Özver

SON DAKİKA!: Böyle tanıtım görülmedi!

OKUYUCU YORUMU - Üye olmadan yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayracak.

 1. Anonim diyor ki:

  Bende yan aslan hakkı verilsin istiyorum

 2. numan candemir diyor ki:

  ben atansam bile bizim il merkezi olmayacak, başka ilçeye gideceğim eminim. ev taşıyacağız. daha neyi bekliyorlar. nasıl 1 günde ev bulunur, belki badana yapılacak, nakliye bul, evi toparla, taşın, yerleştir, çocuğa okul nakli al. bu nasıl iştir?

 3. tasarım öğretmenleri diyor ki:

  tasarım öğretmenlerinin de istihdam alanı daraldı. Bir ara norm fazlası bile oldum.Bir an önce muhasebe branşına dönmek istiyorum. Dönem başlamadan kurtulsak bu dertten.

 4. Öğretmen diyor ki:

  Alan değişikliği acilen olmalı bekliyoruz.

 5. öğretmen diyor ki:

  alan değişikliği yapılması gerekiyor bence de adamlar doğuda çakılı kaldı

 6. Anonim diyor ki:

  öğretmen atamayı da aradık, öyle bir gündemimiz yok dedi
  bütün sendika başkanları açıkça bastıra bastıra açıklma yaptı ki olacak sözü verildi diye
  millet boyna konuşuyor oalcak olmayacak diye
  meb bihaber gık deyin mübarekler , bir ses çıkar, madem yetkili sensin, sen hariç herkes konuşuyor

 7. Sınıf öğrt diyor ki:

  Yan alanı olan sınıf öğrt arkadaşlarım sadece forum sitelerinde yazmakla olmuyor.akim,bimer,Sendikalara,ikgm,tweetter,facebooktan vs yerlere mesaj ve fax çekelim,

  • Çiçek diyor ki:

   Arkadaşlar bildiğiniz her yere bakanlığa e- mail atın. Ben bakanlığa attım.Çok çok kalabalık atarsak dikkate alınır. Bir de yan alan hakkı da verilsin. Herkes yararlansın. Belirli branşlarla sınırlı kalmasın.

1 3 4 5

FACEBOOK YORUMLARI

Yükleniyor..

İlginizi çekebilecek çalişma hayatı kategorisinden en son haberler

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar