11 TEMMUZ 2014 14:23

Ünlü oyuncudan duygulandıran proje

Ünlü oyuncudan duygulandıran proje

Milyonların gözü torba yasada

Milyonların gözü torba yasada

Kenan İmirzalıoğlu fena sobelendi!..

Kenan İmirzalıoğlu fena sobelendi!..

Serdar Ortaç’tan şaşırtan karar!

Serdar Ortaç’tan şaşırtan karar!

2014 Alan değişikliği ne zaman yapılacak 01072014h43

2014 Alan Değişikliği Kılavuzu. MEB alan degisikligi son haberler. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), alan değiştirmek...

2014 Alan Değişikliği Kılavuzu. MEB alan degisikligi son haberler.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), alan değiştirmek isteyen öğretmenlerin başvuruları

MEB Alan Değişikliği Önerileri
6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu yasallaşmasıyla beraber Okullarımızda görev yapan Sınıf Öğretmenlerinin fazlalığı gündeme geldi. 2012 yılında alan değişikliği ile sınıf öğretmeni fazlalığı eritilmeye çalışıldı. İlk bakışta alan değişikliği ile sorun çözüldü gibi görünse de;

Ancak,

Okul dönüşümleri sonucu binaların kapasitesinden kaynaklanan sorunlar sebebiyle norm fazlası sınıf öğretmenleri var.

2012-2013 Eğitim Öğretim yılında okul yöneticileri çoğunlukla öğretmenleri n norm fazlası olmaması için her yere sınıf açarak fazlalığı önlemeye çalıştılar. Okul dönüşümleri ile beraber sınıf birleşmeleri yapılmak zorunda kaldı.

Büyükşehirlerimizin kenar mahallelerinde ücretli çalışan öğretmen sayısı çok fazla bulunmaktadır.Milli Eğitim Bakanlığı bir yandan Sınıf Öğretmeni fazlalığını nasıl eriteceğini planlareken, diğer yandan Ortaokul ve Liselere branş öğretmeni ihtiyacı var.

Milli Eğitim Bakanlığımız bu sorunu çözecekse çözümü kendi içerisinde araması gerekir.

1- 1997-99 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında Sınıf Öğretmeni olarak görev yapmakta iken, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi de Ön Lisans Öğretmenlerine Lisans tamamlama yaptırılmıştı. Bu Öğretmenlerimiz Lisans tamamlarken ayni zamanda Türkçe,SosyalBilgiler,Matematik, Fen Bilgisi alanlarında lisans tamamladılar. Bu öğretmenlerimiz mesleğinin ustalık dönemlerindeler. İsteğe bağlı kalmak şartıyla Ortaokullarda branşa geçebilirler.Bu geçeceği alanda da çok başarılı olacaktırlar.

2- Eğitim Fakültesi veya Fen Edebiyat Mezunu olup kadrosu sınıf Öğretmeni olan öğretmenlerimiz istemeleri halinde Mezuniyetiyle ilişkilendirerek branşa atanabilmelidir.

3- Her alandan ataması yapılan Sınıf Öğretmenliği görevini sürdüren öğretmenlerimizi istemeleri halinde başka bakanlıklara geçiş izni verilmelidir. Orman Mühendisliği,Orman ve Su İşleri Bakanlığına ,Çevre Mühendisliğiği Belediyelere gibi geçiş izni verilmesi gerekir.

4- Branşı Sınıf Öğretmeni olan ve görevde iken İktisat, İşletme Fakültelerini, Türk Dili Edebiyatı,Sosyoloji gibi bitiren öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanınmalı.

Milli Eğitim Bakanlığımız sınıf öğretmenliği fazlalığı kendi içerisinde çözeceğini umuyoruz. Çözüm üretilmezse öğretmenlerimizi okullara yerleştirme ve aile bütünlüğü gibi büyük sıkıntılar çıkacağı görülmektedir.

En önemlisi bugün Eğitim Fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği Bölümünde okuyan Öğretmen adayları ve atama bekleyenlerin önünü kapamamak gerekir.Saygılarımla.Musa Metin Özver

34 Cevap
 1. ahmet diyor ki:

  alan değişikliğinde aylık karşılığı okutulan derse geçiş hakkı tanınmalıdır, 3-5 kredilik ders alan sınıfçılar türkçeye alan değişikliği ile geçerken türk dili ve edebiyatı okumuş yani türkçeyi su gibi içmiş insanlar yapamıyor bu hakmıdır adaletmidir?? yetkililer bu noktayı es geçmemelidir.

 2. turgut diyor ki:

  2013 yılı Okul dönüşümleri sonucunda orta okulla ilişkilendirilen sınıf öğretmeni idarecilere,görevlendirmeler yapılmadan acilen yan alana geçme hakkı verilmesini istiyoruz,2 ay sonra norm fazlası olmak istemiyorum

 3. hüseyin diyor ki:

  yan alan geçişi acil yapılmalıdır.

 4. figen diyor ki:

  Alan değişikliği nedeniyle branş öğretmenlerinin tayini durma noktasına geldi ,bir çözüm bulunmalı acilen

OKUYUCU YORUMU
Üye olmadan yorum yapın

İlginizi çekebilecek diğer çalişma hayatı kategorisinden haberler

son

EN SON HABERLER

FACEBOOK TAKİP BUTONU

Enson Paylaşılanlar